PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Odboroví předáci, rozradostněni zprávami o momentálním výkonu ekonomiky, přišli s návrhem, aby byl pracovní týden zkrácen o dvě a půl hodiny, na 37.5 hodin týdně. Toto zkrácení pak požadují i pro státní zaměstnance.
Dvě mé poznámky: u některých státních zaměstanců, i kdyby se zkrátil pracovní týden na nula hodin, bychom si žádného rozdílu proti dnešku stejně nevšimli a tak doporučuji přesně toto řešení.
Odboráři pak argumentují následovně: Češi odpracují za svůj život o tři až pět let víc než jejich kolegové v západní Evropě. Navrhuji jiné měřítko: Češi budou pracovat tak dlouho, až za svůj život vyrobí stejné množství produktů a služeb, jako zaměstnanci v západní Evropě.
Co tomu říkáte, soudruzi odboráři?
Myslím, že je nejvyšší čas vynutit si na úřednících, placených z našich daní, informace, na které máme nárok. Mluvím o případu rychlé policejní taxislužby pro opozdilého herce Labudu, kterou mu poskytla pražská policie.
Už se konečně ví, kdo tak učinil, podle mluvčí Ramízové je to však jediná informace, kterou se dozvíme. Kdo to byl, proč tak učinil a hlavně jak bude potrestán, se prý nedozvíme.
Pokud si toto ( a teď apeluji hlavně na novináře) necháme líbit, pak už nemluvte o náběhu na policejní stát. Už by tu byl.
Útržky informací mají navíc "kouzlo nechtěného": povolení k taxislužbě vydal jeden z obvodních ředitelů policie, šéf Prahy 6 Rajchart, na žádost kriminalisty(!) z okresu Praha -Východ, který jej o tuto službu požádal z "bezpečnostních důvodů"(!!).
Rajchart není ovšem již k zastižení, vzal si dovolenou. Zřejmě kvůli domácímu úklidu a pečení vánočního cukroví.
Lidovci ve vládě podpoří jednohlasně nákup švédských stíhaček Gripen. Dají na odbornou komisi, zní zdůvodnění. Proč nedají na odborníky vždy (například v názoru na potraty), nechápu. Vlastně chápu: hájili by se, že odborné názory na prospěšnost povolení či zákaz potratů se různí.
A já bych s potěšením odpověděl: to ovšem na prospěšnost ausgerechnet gripenů také, to ovšem také.
Čtenář glos, pan P.B., mi sdělil následující zkušenost, obdobnou "cause" Tlustý kontra Eurotel:
Dovolte mi přidat poznámku k mediálně vděčné, leč vlastně nevysvětlené kauze "odposlechu" pana Tlustého.
Podle mé vlastní zkušenosti (používám služeb Eurotel a mám deaktivovanou hlasovou schránku) se vzkaz, zanechaný v hlasové schránce jiného účastníka Eurotelu, vrátí přibližně desátý či jedenáctý den zpátky ke mně, pokud si jej onen mnou volaný účastník během této doby nevyslechne. Mně pak přijde upozorňující SMS, že mám v hlasové schránce vzkaz, a to přestože mám hlasovou schránku deaktivovanou. Poslechnu-li si obsah mé hlasové schránky, slyším deset dnů starý mnou namluvený vzkaz.
Stalo se mi to několikrát během léta minulého roku při volání do starší sítě NMT (601...).
Myslím si, že celá kauza vypovídá jen, eufemisticky řečeno, o snížené schopnosti vysvětlit na straně jedné, a o snížené schopnosti porozumět na straně druhé.
Spoustě dalších čtenářů děkuji za stejné vysvětlení.
Další čtenář glos, pan M.F., zase napsal k záhadě se zlatem: Musím reagovat na Vaše čtvrteční glosy ohledně dovozu a vývozu zlata. Jsem bývalý celník a i dnes se zabývám celní problematikou. Problém je z hlavní části velmi jednoduchý. Při dovozu a vývozu zlata uvádíte do celnách dokumentů evidenční číslo tohoto zboží a k tomuto číslu patří také měrná jednotky. Již několik roků je tato měrná jednotka KILOGRAM, takže pokud dovážíte nebo vyvážíte 10 GRM zlata nebo šperků, do odstavce pro měrnou jednotku uvádíte číslo 1 ( tedy 1 kg). Proč tato jednotka byla Generálním ředitelstvím cel změněna na z dřívějších gramů na dnešní kilogramy je mimo moje chápání. Ale v každém případě, když na statistickém úřadě provedou statistiku konkrétní položky zlata a měrných jednotek k nim, dojdou k těm nesmyslným cifrám, ke kterým došel ostatně i NKÚ. Článek o výsledku bordelu na celním úřadě někde v Praze byl otištěn v sobotním Právu asi před dvěmi nebo třemi týdny. Osobně vidím problém hlavně v tom, že státní správa placená z našich daní nepřizná pochybení a vždy nastává hon na čarodějnice, kdy výsledek pak kromě buzerace firem (ty přece za to můžou) vyšumí někam doztracena. To přece nejde, aby měla statistika další průser a celníci, které potřebujeme někam po vstupu do EU upíchnout, bordel v agendě.
Tolik na upřesnění těch tun zlata.
Quod licet Iovi, non licet bovi, říkají staří latiníci a mají, samozřejmě, pravdu. Vzpomněl jsem si na toto rčení vždy, když jsem četl o světových i domácích protestech proti zatčení fyzika z Akademie věd Pavla Středy, klienta zkrachovalého H - systému.
Osobně bych si totiž z informací, které mám k disposici, na žádné zastání či odsudek netroufnul.
Posuďte sami: informace se zmiňují o tom, že žalobce má důkazy o tom, že bytové družstvo Svatopluk, které chtělo dostavět rozestavěné byty H - systému, podepsalo s tímto smlouvy, které poškozovaly ty klienty H - systému, kteří do družstva Svatopluk nevstoupili. Soudce pak navrhl vzít Středu a dalšího představeného Svatopluku Krále do vazby, neboť ovlivňovali svědky, kterak mají vypovídat u soudu.
Argumentace sympatizujících vědců je pak následovná: Středa je znám jako naprosto čestný člověk, který by nikdy neudělal nic v rozporu se zákonem či něco, co by ostatní poškodilo.
To podstatné ovšem, tedy důkaz, zda si družstvo Svatopluk "hráblo" či "nehráblo" i do majetku nečlenů družstva, jsem ovšem nikde v tisku nenašel. Zrovna tak jako důkaz, zda Středa opravdu ovlivňoval či neovlivňoval svědky Vyčkat důkazů je asi nejlepší řešení.
P.S. Nejsem pranic zastáncem vazeb a jsem přesvědčen, že jsou policií v tomto státě značně nadužívány ba možná zneužívány, ale soudím tak z případů, o nichž mám podstatně víc informací.
A Rochefoucauld dodává, nejen k H -systému a fyziku Středovi:
Pře by netrvaly tak dlouho, kdyby křivda byla jen na jedné straně.