PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Je příznačné, že socialistickou penzijní reformu představil premiér Špidla ve stejný den, kdy byla v Praze odhalena socha Franze Kafky.
"Virtuální" účty, na které budou lidé virtuálně "spořit", aby pak dostali nějaký díl ze svých úspor, se ovšem reformou důchodového systému nazvat při nejlepší vůli nedá.
Vladimíru Iljiči by někdo povolaný a znalý měl ovšem vysvětlit, že stáří není pojistná událost, která se dá pojistit, že tedy nejde trvale sesypávat všechny vybrané peníze do jedné kádě a pak je přerozdělovat a přerozdělovat. Na stáří lze jedině spořit. A to nikoliv virtuálně, ale fakticky. Vydělávající ze svých příjmů, nevydělávající ze sociálních dávek.
Také se diskutuje o zavedení povinného hlášení obchodníků s televizory, kteří by České televizi nahlásili, kdo si koupil televizor, aby nikdo neunikl placení koncesionářskýcvh poplatků, ať se na veřejnoprávní televizi dívá či nikoliv.
Jaký to krásný prostor pro vznik černého trhu s televizory!
Nebo co takhle začít vyrábět televizory, na nichž nepůjde ČT 1 a ČT 2 naladit?
Nesmyslný statut veřejnoprávnosti, a to bez ohledu na to, zda jde o televizi či cokoliv jiného, ovšem jiná než nesmyslná řešení nikdy nabídnout nemůže.
Žádný český film nemůže být ziskový, tvrdí čeští filmaři a navrhují zdánlivě logické řešení: nechť vznikne fond na podporu kinematografie (proč se má ovšem jmenovat Státní fond nechápu), do kterého by příspívali jednak filmoví diváci korunou navíc ke každé vstupence, jednak stát prodejem práv ke starým českým filmům v jeho majetku.
Jen jednu "drobnou" vadu tento projekt má: lidský faktor. Komise, složená pravděpodobně ze zástupců filmařů a státu, by totiž rozhodovala o tom, kdo peníze dostane, kdo ne a kolik kdo. A že by to fungovalo typicky česky, totiž, že by si rozdělovali peníze jen "hoši, co spolu mluví", na to vezměte jed.
Proto o vznik tohoto fondu tak velice usilují.
"Lidovci zvažují odsun Svobody do Bruselu", zní titulek dnešního Práva, které informuje o tom, že Svoboda, ztrácející v KDU-ČSL podporu, by mohl být "vykopnut nahoru", do křesla komisaře Evropské komise za Česko.
Zcela souhlasím, ovšem jen s první polovinou lidoveckého plánu.
Slovenští poslanci včera přehlasovali prezidentovo veto a znovu odsouhlasili jednotnou rovnou daň ve výši 19%. Tleskám.
A Rochefoucauld na dnešek, nejen k fondu kinematografie či k České televizi:
Pro většinu lidí není nebezpečné to, co se udělá proti nim, ale to, co se udělá pro ně.