PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Jak krásný příklad toho, že právo a spravedlnost není totéž, ba někdy se mohou velmi velice rozcházet: Vrchní soud v Praze zamítl žalobu F. Hanuše na ministerstvo vnitra, po kterém žádal omluvu a odškodnění za to, že ho policisté před osmi léty při zatýkání mnohočetně postřelilo. Podezření ze znásilnění se sice neprokázalo a policisté neměli ke vniknutí do jeho domu povolení soudu, přesto však Vrchní soud v rozsudku praví, že žalovaná strana neporušila zákon.
Je-li to vskutku tak, byť o tom velmi vzhledem k výše zmíněnému velmi pochybuji, pak je nejvyšší čas, aby zákonodárci patřičné zákony obratem změnili, neboť v policejním státu je k nežití.
Ministryně Buzková shání peníze pro vysoké školy u velkých firem: dle tisku získala už 700 milionů korun od firem Škoda, Siemens a Mostecká uhelná. Do budoucna se též nabízí peníze od nového majitele ČEZu, Severočeských dolů a dalších privatizovaných podniků. Také výběr by mohlo namísto ministerstva školství dělat ministerstvo vnitra a nebo ještě lépe finanční úřady, těm se odmítá vůbec nejhůř.
Připomíná mi to historku, kterou mi říkal můj otec: navštívil ho, coby prosperujícího živnostníka, šéf místního berňáku s tím, že by rád, aby otec zaměstnal jednoho člověka - výborného fotbalistu -který by moc nepracoval, zato hrál za oblíbené mužstvo šéfa berňáku. Když otec odmítl s tím, že nikoho nepotřebuje a fotbalu nehoví, dorazila na Štědrý den dopoledne přepadová kontrola z berňáku a hledala a šťárala, až konečně našla něco na nějakou tu pokutičku. Otec přesto odolal, pár místních živnostníků však ne.
Takže další návod jak získat peníze nejen od velkých firem.
Už je to tady: ministr dopravy Šimonovský a zároveň místopředseda KDU - ČSL prohlásil, že jeho strana zůstane ve vládě pouze za předpokladu, že v ní zůstane i US - DEU. Důvody jsou zřejmé: jednak ztížit zastáncům odchodu z vlády v US - DEU na jejím nastávajícím sezení prosazení takového rozhodnutí, jednak si už pootevřít vrátka k případnému odchodu, kdyby nastala situace, že by to pro lidovce bylo výhodnější.
Je velmi zajímavé, a bohužel zcela typické, kterak media (až na výjimky, potvrzující pravidlo), přešla mlčením smrt Edwarda Tellera, otce vodíkové bomby a projektu hvězdných válek, dne 9. září tohoto roku ve věku 95 let.
Přitom tento muž učinil pro zadržování komunismu v dobách studené války a pro jeho pád rozhodně mnohem více, než většina slavných a oslavovaných politiků a mužů pera.
Nabízím krásně nadčasový, dnes stále, ba čím dál tím více platný, citát z fejetonu Karla Čapka "O politice" z roku 1925 a prosím o velmi vážné zamyšlení nad následujícími slovy.
"Jsme náruživí etatisti: všechno čekáme jen od státu, všechno mu ukládáme a div se nedomáháme toho, aby nás přišel podrbat soudní sluha, kousne-li nás blecha. Jeden z našich národních rysů je silná nechuť k úřadům.,ale stejně výrazným rysem naší národní povahy je mystická důvěra, že úřady se mají o všechno postarat a mají k tomu plno prostředků. Kdyby na nás letěla kometa, budeme křičet po povolaných úřadech.,kdyby nějaký drak na nás žádal denně tři panny a tři mládence k sežrání, nevstane mezi námi hrdina, který by s drakem bojoval, nýbrž obrátíme se na četnickou stanici. Nechť povolané kruhy zakročí, umírá-li žebračka v příkopě hladem., nechť vláda podnikne příslušné kroky proti řádění myší v naší pšenici., nech´t ministrestvo veřejných prací neprodleně odstraní suchou větev, která překáží na erární silnici mezi Vysokým Mýtem a Domažlicemi. Odkopnout řečenou větev do příkopu, to by byl osobní politický čin, jenž se přící našemu zažranému etatismu. A přece každá povinnost, o kterou státu ulehčíme, je politický pokrok., vzestup demokracie je myslitelný jen ve formě občanské autonomie."
Znovu prosím o velmi vážné zamyšlení.
A dnešní Rochefoucauld?
Málokdo umí být starý.