ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Konečně víme, jaká je "tržní" cena popularity politika, zjištěné průzkumem veřejného mínění. Ministr vnitra Gross, soudící se s týdeníkem Respekt, si cení svůj pokles popularity o čtyři procenta na půl milionu korun. Co procento, to jednostodvacetpět tisíc. Což není špatná cena za tak podřadný brak, uznejte.
Úpěnlivá snaha ministra práce a sociálních věcí Škromacha a celé vlády snížit nezaměstnanost, začíná být směšná, neboť si vymýšlejí nové a nové postupy, které už z principu nemohou fungovat. I tady totiž platí jisté zákonitosti: nezaměstnaných ubude, když se jim nevyplatí nepracovat a dále, když bude podnikatelské klima natolik příznivé, že nová pracovní místa porostou jako houby po dešti. V obojím ovšem vláda postupuje právě přesně naopak.
V průměru třicet aut denně je ukradeno v Praze. Toto číslo vypovídá o kvalitě práce policie mnohem víc, než monstrózní policejní akce, sloužící jen a jedině k vylepšení mediálního obrazu ministra vnitra a policie. Možná by stálo za to toto číslo zveřejňovat pravidelně a namísto mnoha hodnotících slov jej používat k jednoduchému známkování práce policistů a ministerstva vnitra.
V Klášterci nad Ohří vydali vyhlášku, která povoluje ve městě chování užitkových zvířat jen tehdy, když s tím souhlasí všichni sousedé chovatele. Vyhlášku rozumně odůvodňují tím, že ve městě nemá chov užitkových zvířat, často obtěžující zápachem okolí, co dělat.
Docela bych uvítal stejnou vyhlášku i v mém domovském městě Zábřeze (15.000 obyvatel), kde se i ve vilové čtvrti běžně vyskytují docela nelibě páchnoucí vepříci, kozli a podobně.
Zrovna tak bych však uvítal, kdyby město lépe kontrolovalo obdobně páchnoucí kotle, spalující různý odpad, pneumatiky, vyjeté oleje a pod.
Obávám se však, že těchto pozůstatků minulého režimu se hned tak nezbavíme.
Móda omlouvání se kohokoliv komukoliv za činy dávno minulé konečně dosáhla hranic, kdy se stává zřetelně směšnou (ač taková byla už od počátku). Viz poslední případ: Kmen Vauselu z ostrova Viti Levu v souostroví Fidži se během obřadu, na který pozvali i jedenáct potomků londýnského misionáře, reverenda Bakera, těmto lidem omluví za to, že jejich předkové v roce 1867 tohoto jejich předka snědli.
A dnešní Rochefoucauld?
Mravnost bývá výsledkem příjmů.