PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Pěkně jsem se mýlil, když jsem předpokládal, že na víkendovém lidoveckém sjezdu těsně zvítězí v souboji o předsednické křeslo opět Cyril Svoboda, neboť lidovci dají přednost jistotě vyšlapaných ministreských chodníčků k veřejným financím před nejistotou vládní účasti.
Mýlím se nerad, a tak jsem důkladně zauvažoval, co se stalo a proč jsem se mýlil. Úvaha vyjde zítra v Lidovkách pod názvem "Chytrá horákyně se vrací", neboť návrat politiky Josefa Luxe, stojící na účasti ve vládě, ale neustálé kritice velkého koaličního partnera a jeho vydírání a tak vytváření mediálního obrazu, že za vládní pitomosti a průšvihy lidovci pranic nemohou, se dozajista vrací.
Viz první titulek rozhovoru s novým předsedou Kalouskem v dnešních Lidovkách: ČSSD ohrožuje koaliční smlouvu.
Zato doplňovací senátní volby přinesly výsledky nepřekvapivé: ostudnou volební účast, vypovídající přesně o tom, co si občané myslí o senátu, propadnutí kandidáta ODS Pavla Pavla, jasného vítěze prvního kola voleb na Strakonicku, v kole druhém, kdy disciplinovaní levičáci jediní ve větším počtu dorazí k urnám a zvolí kohokoliv, jen ne kandidáta ODS a totální propad kandidátů ČSSD, ukazující míru popularity nikoliv kandidátů, ale Špidly a jeho gangu.
Jak říká komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček, možná se záhy dožijeme doby, kdy k volbám do senátu přijdou volit jen senátoři.
Prohra ovšem také odhalila skutečné "kvality" Cyrila Svobody, jehož obličej byl po zveřejnění výsledků dějištěm mimických zázraků a hlas měl rozechvělý jak panna na prvním rande.
Jeho zvolení řadovým místopředsedou je pak větší políček, než případné nezvolení.
Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny zamítla možnost vzít si překlenovací úvěr 1.5 miliardy korun a správně usoudila, že by nic nevyřešil. Rada jistě také ví, že pro české zdravotnictví platí, že čím hůře tím lépe, neboť jen totální průšvih donutí politiky situaci řešit a ne vyrážet léta a léta klín klínem.
Tleskám.
Krade se u nás desetkrát více aut než v zemích západní Evropy, dozvěděl jsem se dnes v ranních rozhlasových zprávách. Ministr vnitra je nicméně neustále jedním z nejpopulárnějších politiků. Což leccos svědčí o kvalitě českého stáda a kvalitě českých mediálních poradců.
A dnešní Rochefoucauld, šitý na míru nejen Cyrilu Svobodovi?
Maličkosti zraňují jej malé lidi.