ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Už dlouho jsem se tak na úřadu nezasmál jako při změně trvalého bydliště. Ale od počátku: před časem jsem se z důvodu, který je pro toto vyprávění nepodstatný, na omezený čas změnil trvalé bydliště. I byl mi ustřihnut pravý dolní roh občanského průkazu a k němu vydán papírek s názvem "Potvrzení o změně místa trvalého pobytu".
Jaké však bylo moje překvapení, když jsem se chtěl opět přihlásit do původního bydliště (do domu, ve kterém žiju celý život), neboť jsem se dozvěděl, že mi nebude stačit původní občanka s přiloženým potvrzením, nýbrž mi musí být vystavena občanka nová, s uvedeným místem trvalého bydliště, ze kterého se chci právě odhlásit, a až tato občanka zhruba po třech týdnech dorazí, teprve s ní budu moci zažádat o změnu trvalého pobytu. Této občance na jedno jediné použití pak bude ustřihnut pravý dolní roh, bude doplněna papírkem s novým místem pobytu a budu čekat další tři týdny na další novou , již definitivní, občanku.
Úřednice se smály se mnou a mezi záchvaty smíchu jsem se dozvěděl, že zákon jiné řešení neumožňuje.
Karek Čapek kdysi napsal pěkný fejeton, ve kterém řekl, že stát, ve kterém si člověk zakoupí poštovní obálku, která nelepí, nemůže mít jeho důvěru, neboť tato nelepící obálka je důkazem "pars pro toto" pro státní šlendrián mnohem větší.
Myslím, že totéž platí pro současnou státní správu.
Páni zákonodárci, bez ohledu na politickou příslušnost: za moje nemalé daně, ze kterých jste placeni, jste odvedli pěkně mizernou legislativní práci a žádám vás o co nejrychlejší nápravu.
Tlustým odstoupit, kdyby se ukázalo, že reformou státní správy přibylo více než dvacet tisíc úředníků? Bohužel, obojí je možné.
Co si ti Švédové myslí? Nejenže nám za třicetileté války ukradli spoustu uměleckých předmětů a poničili a vyžrali kde co, ale teď ještě učiní vládě takovou nabídku vojenských letadel, kterou téměř nelze odmítnout, ačkoliv spousta členů vlády chce nakoupit letadla někde úplně jinde.
Nejlepší obranou je ovšem útok. Co takhle kontrovat žádostí o omluvu a restituci všech ukradených věcí? A v následném mediálním zmatku rychle nakoupit letadla americká?
Za prohru ČSSD v doplňovacích senátních volbách může, jak jinak, slabý kandidát. Slabý Špidla a jeho parta ani náhodou, tak zní unisono hlas Lidového domu. Jak předvídatelné!
Ministr vnitra Gross chce po Němcích důkazy o dětské prostituci v Česku. Je s podivem, že šéf resortu, pod který spadá policie, vlastní informace nemá. Doporučuji mu svléknout pár policistů do civilu a poslat je do patřičných míst najmout si nezletilou prostitutku. Bude se divit, jak malý až žádný problém to je. Totéž doporučuji televizím se skrytou kamerou, ať nemusíme kvůli tak banálním informacím otravovat Němce.
A tak dneska opět začíná policejní show, podobná té poslední, zvané Kryštof, při které policisté převážně měří rychlost tam, kde žádné nebezpečí nehrozí, ale vybere se hodně na pokutách. V době Všech svatých, kdy na silnice vyrazili nebezpeční "dušičkoví" jezdci na různých vracích, byla ovšem dopravní policie neviditelná.
A dnešní Rochefoucauld?
Naše vady jdou v životě lépe na odbyt než naše kvality.