PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Divíte se, že David Rath byl opět potvrzen v čele lékařské komory? Nedivte se, v lékařské komoře je to stejné jako ve všech povinných sdruženích : většina členů na aktivní spolkovou činnost kašle a tak se spolku zmocní "aktivisté" a "spolkaři", mám-li použít jejich jednoslovní charakteristiku, a ti nikdy nevyjadřují názor většiny. Také jeden z důvodů pro zrušení povinného členství v různých komorách.
K prvnímu kolu doplňovacích volbeb do senátu přišlo na Strakonicku 18.44% oprávněných voličů a počítejte s tím, že v kole druhém to bude ještě méně. Občané tak tradičně hlasovali nohama: tím, že je nerozpohybovali směrem k volebním místnostem hlasovali o tom, zda si přejí senát.
Ale proč by měli politikové naslouchat veřejnosti? Vždyť přechod na jednokomorový parlament by znamenal méně křesel a z toho logicky plynoucí nebývalý přetlak ambiciózních politiků ve všech parlamentních stranách a z toho plynoucí nemalé potíže - viz minulé problémy po zrušení Federálního shromáždění a vnitřní boje mezi etablovanými poslanci České národní rady a dorážejícími "federály". Takto si dramaticky zvyšovat konkurenci, to přece po zákonodárcích nemůžete chtít....
Nabídka Švédska, že nám dodá nové stíhačky za cenu starých, mi připadá zcela stejná jako nabídky různých výrobků, ke kterým dostanete "zcela zdarma" například sadu nožů nebo fotoaparát. Dárky totiž máte vždy zatraceně dobře započítány v ceně prodávaného výrobku. Také Švédsko není výjimkou: nižší cena je investicí, která se má zatraceně dobře vrátit, až budeme nakupovat stíhačky nové.
Ale vždyť je to nakonec jedno: jsem přesvědčen, že je už dávno rozhodnuto jinak.
Zítra opět vyjde v Lidových novinách můj text, tentokrát o nebezpečí verheugenokracie.
A dnešní Rochefoucauld?
Vždy máme rádi ty, kteří nás obdivují.