PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Ministru Škromachovi by měl někdo vysvětlit, že čím více se vzhledem k výši podpor vyplatí být nezaměstnaný a čím více tedy budou muset na tyto podpory platit na daních podnikatelé, tím více bude nezaměstnaných. Vypadá to však, že ČSSD se už definitivně rozhodla, že bude Českou stranou sociálně dopovaných, tedy, že čím více lidí bude na různých podporách, tím více voličských hlasů získá.
Pokud se hospodaření Aera Vodochody radikálně nezlepší (a zatím tomu nic nenasvědčuje) a podnik nezíská zakázky, zaplatíme my všichni záruky ve výši téměř 12 miliard korun, ačkoliv o těchto zárukách rozhodli za nás bez nás konkrétní politikové, dnes samozřejmě zcela nepostižitelní.
Nebyl by nejvyšší čas, páni novináři, vypravit se alespoň za těmito lidmi a znovu je patřičně připomenout národu?
Neboť zapomnění je prvním krokem k opakování průšvihu.
Je nejvyšší čas, aby policisté začali pravidelně přispívat zlodějům na to, aby se tito mohli lépe vybavit a ještě lépe zorganizovat trestnou činnost.
Také páni domácí by měli platit na činnost sdružení nájemníků, požadujících co nejnižší nájmy. A také rybáři ať sáhnou do kapsy a přispějí znečišťovatelům vody na nákup dalších chemikálií a barviv vypouštěných do řeky.
Proč si to myslím? Přečetl jsem si totiž pozměňovací návrh k zákoníku práce, který rukou nerozdílnou odsouhlasili ve Výboru pro sociální politiku bolševici z vládních stran a KSČM, a který nařizuje zaměstnavatelům vyplácet odborům každoročně 0.3% z objemu vyplacených finančních prostředků.
Vždyť proč by si měli veš v kožiše pěstovat jenom podnikatelé, že?
Senátorka za KDU -ČSL Zuzana Roithová by zasloužila nějaké to vyznamenání, alespoň za blábol roku, a to za slova, že účast lidovců ve vládě je "sebeobětováním".
Půvabný je titulek rozhovoru s šéfem České lékařské komory v dnešní MF Dnes o jeho problémech se lživými údaji, které uváděl o své lékařské praxi během náhradní vojenské služby. Ten titulek totiž zní: "Rath: rozlišuji lži zásadní a ty druhé."
Článek v podstatě netřeba číst: lže-li doktor Rath, nikdy nejde o lež zásadní, ale tu druhou.
Ušlechtilý nátěr opadává z omotýlkovaného doktora Ratha nebývalou rychlostí a odhaluje podivuhodně nelibý obsah.
Americká ekonomika "šokovala" svět - ve třetím čtvrtletí rostla nejrychleji za posledních dvacet let - hrubý domácí produkt (HDP) totiž vzrostl o 7.2%. O žádný zázrak však nejde, to jen snížení daní zvýšilo příjmy domácností a ty utrácely svoje peníze, které by jinak prošustroval, tedy utratil velmi neefektivně, stát.
Obávám se však, že tento příklad české socany netáhne.
Na můj článek v Lidovkách (o zkušenostech s dietou, ale hlavně o letu Concordem) přišla spousta reakcí a některými se jako červená nit táhne velké podezření, že jsem toto drahé letadlo používal v době, kdy jsem byl poslancem či členem federální vlády, tedy za peníze daňových poplatníků a leckteří proto žádají dovysvětlení. Tady je.
Concordem jsem letěl celkem třikrát, jednou vloni a dvakrát letos, a to na trase Londýn - Barbados, soukromě a vždy za své. Coby veřejný činitel ( ať už jako poslanec Federálního shromáždění, místopředseda federální vlády, federální ministr práce a sociálních věcí či tajemník ministra zdravotnictví) jsem byl znám tím, že jsem velmi odmítal různé nabízející se zahraniční cesty a cestoval vždy až tehdy, kdy to bylo v podstatě nezbytné ( jeden příklad za všechny: vrcholové setkání ministrů práce a sociálních věcí v Německu).
Veškeré moje cestování za peníze daňových poplatníků by jistě šlo dohledat a porovnat s frekvencí dnešních vládních, poslaneckých a senátních cestovek, bylo by to velmi zajímavé a poučné.
A co říká Francois de la Rochefoucauld k dnešku?
Velkoryse promíjíme, co se nám nestalo.