PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Český Kocourkov pokračuje neztenčeným tempem: dozorčí rada ČEZu sice odvolala ředitele Míla, ale protože dle zákona musí být ve vedení ČEZu osoba s patřičným vzděláním pro provoz jaderných elektráren, což není, dostala tak ČEZ do nezákonné situace.
Je vidět, jak moc mocná lobby, stojící za tímto rozhodnutím, stála o odvolání Míla, když "donutila" státní úředníky v dozorčí radě klidně porušit zákon.
Sdružení pacientů (určitě samozvané), chce mluvit do reformy zdravotnictví stejně jako odborníci nebo politikové. Pozoruhodné. Zdravotnické systémy jsou totiž stejně složitou odbornou otázkou jako interní medicina či chirurgie, takže se zřejmě záhy nadějeme, že různá "sdružení" budou chtít mluvit i do těchto oborů.
Jak to říkal Churchill? Nejlepším argumentem proti demokracii je pětiminutový rozhovor s voličem.
Stát chce omezit práci na dobu určitou, neboť se mu nelíbí praktiky některých podniků a škol, opakovaně z důvodů ušetřit prodlužovat smlouvy na dobu určitou.
Řešení je to mizerné, nejmizernější. Rozumným řešením by byla změna nepružného pracovního zákonodárství a snížení daní a povinných odvodů. Ale chtít po socialistech ( z nichž mnozí jsou spíše bolševiky), aby vládli jinak, než pomocí příkazů a zákazů....
Prevence spočívá v odstranění příčin, tedy kořenů problému (což u některých věcí nejde bez zahubení života, takže prevenci dělat nelze), nikoliv v pořádání spektakulárních preventivních akcí. Na různých akcích, z velmi valné části zcela neúčinných, vždy však bohulibých, se však spousta lidí a různých sdružení přiživuje a živí, neboť nikdy se lépe nepodniká, než za cizí peníze.
Z výše popsaných důvodů jsem se proto hořce zachechtal nad zprávou, že se v Brně na vzorové diskotéce, která měla ukázat, že se lze bavit i bez drog a alkoholu opilo šest nezletilců tak, že jeden z nich skončil na jednotce intenzívní péče.
Napadá mě jen jeden jediný důvod, proč Srbovi obhájci souhlasili s přímým přenosem jeho procesu. Srba leccos na leckoho ví a přímý přenos by byl ideálním prostředkem leckomu z bývalých kamarádů se pomstít a hlavně ukázat, že všechno bylo úplně jinak, než tvrdí obžaloba (o čemž jsem též přesvědčen).
Konečně získáváme nějaké údaje o práci ombudsmana: Motejl žádá zvýšení počtu zaměstnanců svého úřadu o 12% a vybavení dalších dvaceti kanceláří s nákladem 95.000.- na jednu jen na nábytek.
Milý profesore Parkinsone, Vaše zákony vskutku beze zbytku platí, práva jsou osekávána na každém kroku, ale jejich ochránců přibývá....
Vždycky, když čtu nadšené inzeráty penzijních fondů, vzpomenu si na starý vtip o Američanovi, který se nechal hibernovat a po probuzení za desetiletí se ihned vrhnul k telefonu v budce a volal do banky, jak mu naskočil účet z uložených sto tisíc dolarů. "Máte na účtě dvacet miliard dolarů", ozvalo se z banky a pak zazněl ve sluchátku hlas z telefonní společnosti: vhoďte dalších deset milionů, jinak bude Váš hovor přerušen.
Navrhuji jiné řešení, než jsou nucené veřejné práce pro nezaměstnané, které nakonec mohou být dražší než jejich přínos (možná vznikne i ministerstvo veřejných prací).
Kdo se proti nezaměstnanosti zodpovědně pojistí, bude mu za smluvních podmínek s pojišťovnou vyplácena suma, přímo úměrná výši jeho pojistky.
Kdo se nezodpovědně nepojistil, nedostane nic.
Můj pravidelný text v Lidovkách, tentokrát o dvou osobních zkušenostech ( s hubnutím a s Concordem) vyjde, vzhledem k úternímu státnímu svátku, až ve středu.
F. de la Rochefoucauld: Přirozeně budete vypadat jen tehdy, když se o to nebudete snažit.