PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Pokud o sousedovi, který má kolem domu nepředstavitelný nepořádek, topí v kamnech starými pneumatikami a pořádá večer co večer na zahradě hlasité mejdany, řeknete, že je člověk nepořádný a bezohledný, jste konfrontační a váš soused má právo cítit se dotčený?
Slova o konfrontačním projevu a dotčenost vládních poslanců byly totiž reakcí na konstatování prezidenta Klause, že tato vláda žije na dluh, že reforma veřejných financí není reformou,ale částečným zaplácnutím díry v rozpočtu, a že klesá důvěra občanů ve stát, neboť bují úřednictvo a tím roste buzerace občanů.
Prezident ovšem jen konstatoval zcela očividný stav.
Lidové noviny věnují dnes jednu celou stranu článkům, které popisují, kterak "neúspěšný" Špidla "úspěšně" přežívá a vládne. Myslím, že by Lidovky měly udělat podobnou stranu na konci Špidlova vládnutí, a to formou suchých faktů: zadluženost země při jeho nástupu a na konci jeho vládnutí, nezaměstnanost ve stejném období, počet úředníků, vyhlášek a razítek opět na začátku a konci jeho vládnutí, stav důchodového systému a zdravotnictví, stav komunikací, atd., atd. Jen tabulky a grafy
O úspěšnosti či neúspěšnosti jeho vlády netřeba pak dodávat ani slovo.
Moc se mi "líbí" obecně rozšířený názor, že sociálně problémovým rodinám by se měly vyplácet jen minimální finanční dávky a zbytek v naturáliích: v jídlu, oblečení, školních potřebách pro děti a podobně.
Před mnoha a mnoha léty se "vyřešil" v jednom severomoravském městečku tento problém obdobně: namísto dětských přídavků se distribuoval cukr, mouka, oblečení a podobně, aby rodiče rodinné přídavky nepropíjeli.
Rodiče se zachovali přesně tak, jak se dalo čekat: směňovali v hospodách potraviny a oblečení za alkohol.
Pokud si nepřestaneme namlouvat, že ten největší sociální problém Česka je všude jinde než v alkoholismu a nezačneme u něj, nevyřešíme nic.
Zajímavou větu jednoho z mladíků ze silně arbaské pařížské čtvrti St.-Denis přináší svém článku v Reflexu Jan Šmíd: Celá Evropa kroutí hlavou nad tím, proč byl prezident Chirac tak důsledně proti americkému útoku na Irák, ale kdyby ho podpořil, tak tu vypukne občanská válka. Ve jménu Alláha.
Možná to ten mladík přehání. Pokud se však podíváte na porodnost Francouzů a francouzských Arabů, chce se dodat: zatím.
Správně připomíná Ondřej hejma ve včerejším Reflexu dvě důležitá slova, která má ve znaku americká policie a která by rozhodně měla být nejen ve znaku, ale i v praxi každé policie, včetně té české: to serve and protect. Tedy sloužit těm a chránit ty, kteří si policii právě k tomuto účelu platí.
Jak Vám česká policie slouží a jak Vás chrání posuďte sami.
A co říká k dnešku Rochefoucauld?
Nikdo nedovede prohnat svoje okolí jako lenoši, když chtějí vypadat pilně.