ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Časopis Týden přinesl informaci, že ministr vnitra Gross a policejní prezident Kolář opakovaně letěli na pohřby tří policistů, kteří zahynuli na závěr akce Kryštof v Českém Těšíně, vrtulníkem.
Je-li to pravda, a nemám důvod o serióznosti této informace pochybovat, měli by si tuto cestu za naše daně zpětně zaplatit ze svého. Kondolovat pozůstalým je nezbytná slušnost. Fyzická účast na pohřbu ovšem ne, to je ryzí politikum - vylepšování image. Za své či partajní peníze ať tak činí jak je jim libo. Za naše ne.
Podle průzkumu agentury SCetC má mezi studenty vysokých škol nejvíce příznivců ODS, a to 32%, ČSSD jen 10%, US-DEU6% a KSČM3%. Politolog Pavel Zbořil má pro tyto výsledky okamžité vysvětlení: výsledky nemusí být průkazné, záleží na typu škol, na kterých byl prováděn, obliba ODS pramení z toho, že jsou v opozici, mladé lidi láká "haštěřivá rétorika" ODS, vysokoškoláci ještě nejsou zakotveni v sociálních a ekonomických strukturách, podléhají proto politickému stylu ODS, situace se může změnit, studenti jsou přelétaví.
Summa summarum: rozhodně nevěřte, že by 32% studentů fandilo ODS, říká její nefanda.
Kauza Lizner, jedna z mála velkých korupčních kauz, které skončily soudním rozhodnutím - šestiletým vězením, se zcela hroutí: bývalý policejní agent Ondřej Hoch vážně tvrdí, že hlavní a jediný svědek obžaloby Sotona lhal a odsouzený Lizner mluvil pravdu. Smrdí to hodně, neboť se zdá, že v pozadí je hodně podivností na straně policie a tak bude velmi zajímavé sledovat, zda bude tento člověk, který tvrdí, že o případu ví vše, co se skutečně odehrálo, zbaven mlčenlivosti.
Skoro bych se vsadil, že pod nějakou záminkou, například, že by to ohrozilo životy činných agentů, zbaven mlčenlivosti nebude.
Začíná nové pokračování Nemocnice na kraji města, což není pro mnoho lidí špatné "opium" v době, kdy jim vládnoucí koalice rozpočtovým dluhem silně hrábne do jejich kapes.
Redakce odborného časopisu Sestra vyhlásila spolu s partnery soutěž "Sestra roku 2003". Budou-li mít čtenáři dostatečný smysl pro humor, nominují mužského ošetřovatele a navíc člena KDU-ČSL, neboť titulek "Sestrou roku se stal bratr Josef Novák" by dokonale zapadal do dnešního českého Kocourkova.
A Rochefoucauld k dnešku:
Poctivost bývá pouze vypočítavá léčka, jak si zjednat důvěru.