ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Český Kocourkov neztenčenou mírou pokračuje: pražský Vrchní soud odsoudil bývalého šéfa Ústřední správy spojů Karla Hoffmanna k šesti letům vězení za sabotáž, kterou provedl " s úmyslem poškodit socialistické státní zřízení", jak dodal předseda senátu Fremr. Nařídil totiž v srpnu 1968 vypnout rozhlas, aby se k lidem nedostalo prohlášení jiných bolševiků z ÚV KSČ, odsuzující sovětskou okupaci.
Mnohem větší bolševické svině se jistě jen pochechtávají: jednak jim nic nehrozí a jednak tomu, jak soud udělal z jejich kolegy škůdce socialismu.
A to za pár dnů dostane in memoriam Řád Bílého lva 1. třídy Alexander Dubček, v padesátých, nejhroznějších létech komunismu, krajský tajemník KSČ, což, jak jistě uznáte, tehdy nemohl být nic netušící, nevinný beránek.
Prezident České lékařské komory David Rath konečně začal být politikem: před léty v dopisech přátelům sice psal, že v době náhradní vojenské služby lékařskou praxi nevykonává ( zákon to také neumožňuje), ale v atestačním indexu má za tu dobu lékařskou praxi zapsanou, takže se mu náhradní vojenská služba započítávala do nutných let praxe. Reakce prezidenta Ratha na obvinění, že mu ČLK uznala nezákonnou praxi, kterou mu uznat neměla, totiž že jde o "trochu ubohé a vykonstruované obvinění", jej definitivně zařadila mezi politiky.
Vicepremiér Mareš minulý týden veřejně prohlásil, že je s německou historičkou Hahnovou, takto signatářkou Gerolsteinské výzvy, která se postavila proti myšlence vybudovat Centrum proti vyhánění, v pravidelném kontaktu.
Paní Hahnová se promptně ozvala, že s vicepremiérem Marešem nejen není v pravidelném kontaktu, ale vůbec ho nezná.
Poradce vicepremiéra Mareše Nacher nato pravil, že možná došlo k nějakému nedorozumění a bude nutno prověřit, s kým vším vicepremiér v Německu o Centru proti vyhánění mluvil.
Myslím, že podobných úhybných manévrů netřeba. Stačí říct, že vicepremiér prostě kecal, aby se jevil důležitějším a přitom nedomyslel, že by se o tom druhá strana mohla dozvědět a dementovat to. Tomu bychom rozuměli a u člena této prolhané vlády to dokonce i chápali.
Revue Politika v článku Špidla stíhá Špidlu cituje výrok premiérovy spolužačky ze studií: Na archeologické vykopávky vždy přišel poslední, pravidelně měl naruby trenýrky, občas si zapomněl i kladívko a vůbec mu to nevadilo.
Dodat cokoliv netřeba.
Konečně jsem přišel na to, proč byla sobotní noční hromadná návštěva nevěstinců policisty pojmenována FANTINE. Jde o logickou zkratku jinak dlouhého, avšak výstižného názvu Falešná a nesmyslná, těžce impotentní noční exhibice.
A dnešní Rochefoucauld, nejen k doktoru Rathovi či vicepremiéru Marešovi?
Přiznáme-li se k nepravostem, pak jedině z chlubivosti.