PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Kolik je zapotřebí policistů k zašroubování žárovky? Tak zněl starý vtip a odpověď zněla: tři. Neboť jeden stojí na stole a v natažené ruce drží žárovku, druhý otáčí stolem a třetí hlídá u dveří, nejde-li proud.
Kolik je ovšem zapotřebí policistů k chycení jednoho pasáka? Standa Gross nám na tuto otázku dal zcela exaktní odpověď, a to policejní akcí, kterou zřejmě připravili jeho imagemakeři a piáristé ( dramatické oznámení jejího zahájení ve čtvrt na dvanáct v noci by tomu velmi nasvědčovalo). Odpověď zní: dvěstěčtrnáct a čtvrt policisty.
Být Staníkovým zaměstnavatelem, nechal bych jej tuto akci zaplatit ze svého. Jeho spektakulární snahy o zvýšení své popularity policejními manévry, když už trvalé výsledky ukazují, že ministestvo vnitra ani při správě státu, ani při ochraně životů a majetků občanů nepracuje jak má, však bohužel zaplatíme všichni.
A já jen zírám a zírám, co všechno si ještě necháme líbit, než ten tu Špidlovu partu konečně nakopneme tam, kam si nakopnout zaslouží.
Ivan Hoffmann v dnešní ranní rozhlasové poznámce ke konci deníku Impuls vyslovil myšlenku, že jedinou nadějí, kterak úspěšně zavést v Česku nový deník, je přijít s inteligentními novinami.
Kladu si ovšem dvě závažné otázky. Byla by po takových novinách poptávka natolik dostatečná, aby mohly ekonomicky přežít? Kdyby se přetáhli ze všech stávajících redakcí kvalitní a inteligentní novináři, vydali by na jednu redakci?
Česká lékařská komora žádá hlavu ministryně zdravotnictví Součkové. Dodávám k tomu: a nebude a nebude spokojena, dokud nenastoupí na ministerstvo ministr, který přisype patřičně do koryta a k tomu ještě ponechá lékařům možnost dovybrat od pacientů tolik, kolik budou chtít.
O solidní reformu zdravotnictví nemělo socialiticky naladěné vedení ČLK nikdy zájem. Probatum est.
A dnešní grossovsky naladěný Rochefoucauld?
Svět neoceňuje ani tak zlato, jako to, co se třpytí.
Zítra opět vyjde v Lidových novinách můj článek, tentokrát na téma zcela nepolitické, totiž kterak si vybrat opravdu dobrou restauraci.