PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Dlouho očekávané začíná: Chirac a Schroeder, tedy Francie a Německo, pohrozili na jednání o konečné podobě evropské ústavy v Římě malým států, že nebudou-li souhlasit s podobou ústavy, která vyhovuje těmto velmocem, budou potrestány při rozdělování unionistických peněz. Faktické příští fungování EU tak máte možnost vidět jako na dlani. Referendum o přijetí evropské ústavy jeví se zcela nezbytné, zrovna tak jako hlasování proti, prosadí-li velmoci svoji představu, což je vysoce, vysoce pravděpodobné.
Spolu s pojistným chce špidlostát vybrat příští rok na daních a povinném zdravotním a sociálním "pojištění" 40.4% hrubého domácího produktu a tyto ohromné peníze pak plýtvavě a mizerně přerozdělit. Je to číslo více než děsivé, proti němuž se jeví historické desátky daňovým rájem.
Ať přemýšlím jak přemýšlím, pořád nemohu přijít na jeden jediný důvod, pro který by měl exprezident Havel obdržet Nobelovu cenu míru, na kterou je vskutku navržen. Jaký jediný, droboulinký ČIN učinil pro mír ve světě? Prosím o pomoc mé chabé paměti.
Léta a léta nikomu nevadilo, že Arnie Schwarzenegger, s vysokou pravděpodobností pod vlivem tehdy módních steroidů, sem tam obtěžoval nějakou slečnu. Vzpomeňte jen na švédského koulaře Brucha, běžce Viréna a další a další sportovce, kteří pod vlivem bobulí lovili samice intenzivněji, než velí hormony jiným mužům.
Vstupuje však do politiky a tak se hodí minulé věci hodnotit z hlediska dnešního, kdy se podívat trochu mlsněji na dívku, ač tak velí příroda, je téměř až zcela trestné.
Lidi chtějí mít holt politiky - loutky, bez masa a krve a nejraději také bez minulosti. A pak se diví, jak ta politika vypadá.
Zítra, jako každé úterý, vyjde zítra v Lidovkách můj text "Sdělení dvěma Kryštofům, svatému a Kolumbovi".
A dnešní Rochefoucauld?
Dost lidí zavrhuje majetek, ale nikdo se ho nechce vzdát.