ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Policisté při akci Kryštof zkontrolovali za dva dny 115 tisíc automobilů a bylo uděleno nemálo pokut. Údaj nejdůležitější, kolik rachotin a přetížených náklaďáků bylo odstraněno ze silnic, stále chybí. Co myslíte, dozvíme se ho vůbec někdy?
Ministerstvo financí prostě umí svoje zprávy načasovat: těsně před projednáváním rozpočtu na příští rok oznámilo, že vloni schválený rozpočtový schodek bude zřejmě do konce roku překročen o zhruba dvacet miliard.
Tahanice ve sněmovně o každou korunu a bouřlivé projevy poslanců, zrovna tak jako výkřiky unionistů, že podpoří jen rozpočet do jimi stanovené výše zadlužení, jeví se ve světle této informace podivuhodně černohumorně.
Právo přineslo informaci, že za vlády Václava Klause v roce 1997 vláda odsouhlasila tak nevýhodnou smlouvu s akcionářem Aero Vodochody, firmou Boeing, že jí bude muset stát uhradit 20 miliard korun, byť podnik hrubě neprosperuje.
Ta informace je pro mne neúplná: moc rád bych věděl, kdo tuto smlouvu navrhoval, kdo ji vypracoval a kteří tehdejší ministři pro ni zvedli ruku.
Konečně se i v Česku omezí kouření. Nevěříte? Věřte. Na krabičkách cigaret budou totiž větší varovné nápisy a to by bylo, aby to potenciální kuřáky neodradilo, když už je neodradil nápis malý. Jak je vidět, blbost nemá hranic, i když u krabičky cigaret to neplatí: varovný nápis na ní nemůže být větší než krabička.
Ministr Gross chce kontrolovat statisíce úředníků na všech úřadech a radnicích, zda si nežijí nad poměry. Pokud ano, nasadil by na ně provokatéry s úplatky. Mám ovšem trochu problém s termínem "žití nad poměry": úředník, který se nevymyká průměru, chodí denně na svá tři, čtyři piva, moc se nesnaží a neustále nadává na šéfa a na poměry, může se tedy cítit bezpečně, zatímco ten, kdo na pivo nechodí a šetří a šetří, neboť v jeho žebříčku hodnot je nad posezením v hospodě luxusní oblek, žije si nad poměry? Úředník - manžel bohaté podnikatelky je á priori podezřelý, neb si žije nad poměry? Úředník - dědic majetku po roidičích je ihned podezřelý, a nebo budou komise, které tyto jeho rodinné poměry budopu zkoumat a vkládat do computerů ?
Pokud nedostanu uspokojivé odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek, vidím v tomto záměru jedno jediné: pod pláštíkem módního a ve veřejnosti vybuzeně silně podporovaného boje proti korupci vybudovat policejní stát, ve kterém se lidem, ke kterým se sbíhají všechny informace, tak pěkně a jednoduše vládne a vládne....
Při sledování zpráv kolem sledování - nesledování, odposlouchávání - neodposlouchávání poslance Hojdara a dalších mne napadl geniálně jednoduchý způsob, kterak sledovat kteréhokoliv politika, aniž by byl politik oficiálně sledován: sledovat a odposlouchávat lidi z jeho nejbližšího okolí. Politik je pod trvalým dohledem, ale sledován přece vůbec není.
Obávám se ovšem, že na to už dávno přede mnou přišli mnozí...
A Rochefoucauld k dnešku?
Projevy vděčnosti jsou jen skrytou touhou dostat víc a víc.