PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Jediná Špidlova věta, kterou pronesl se svým již pověstným šklebem záhy po schválení "reformních zákonů", totiž věta "Reforma přinese dlouhodobou prosperitu", sama o sobě stačí k tomu, aby byl odvezen ve svěrací kazajce na uzavřené oddělení. Bludy totiž mohou být nebezpečné jejich nositeli i okolí.
Republikový výbor US - DEU rozhodl v Litomyšli, že získá v příštích volbách do Evropského parlamentu a krajských zastupitelství 12% hlasů voličů. Chce tak učinit moderně, píáristicky, vlivem investovaných deseti milionů. Má jít o kampaň maximálně koncentrovanou - napřením i hesly. Na každý měsíc je k dispozici jedno heslo, na říjen je to HRDOST. Jan Ruml je použil již v Litomyšli, když prohlásil:"Jsem pyšný na to, že jsem členem US - DEU, jsem rád, že jsme se sešli. Do práce!"
Uniuonisté nazývají styl své kampaně kvůli její koncentrovanosti "býk v kostce". Ruml mi ovšem zatím připadá jako "vůl v prášku".
Podle amerických vědců započaly první války až tehdy, kdy se lidé začali usazovat v prvních vesnicích, což podle nich souviselo "s majetkovými poměry a se sociálním uspořádáním společnosti".
Jinak, nevědecky a srozumitelně, řečeno, potulujícím se nahým prdelím nebylo před vznikem usídlení se, započetí práce, vzniku vesnic, obydlí a majetku v nich co uloupit.
Jsem ovšem přesvědčen, že tehdy, před těmi více než třemi tisíci léty, vznikli v podstatě současně s vesnicemi a válkami také první berní výběrčí a začali se rodit první, ještě primitivní, špidlové.
Stále platí, že není důležité to, co se stalo, důležité je vždy jen to, co se říká, že se stalo. Vzpomněl jsem si na tuto praxí mnohokrát prověřenou pravdu při větě historika Dušana Třeštíka v článku o výročí svatého Václava: Václav je symbol, český stát vytvořil jeho bratr Boleslav.
Centrum služeb v silniční dopravě tvrdí, že deset až patnáct procent nákladních aut u nás jezdí přetížených. Při cestách mám sice dojem, že jde minimálně o patnáct procent ze všech automobilů na silnicích, ale budiž. Rozhodně mně však chyběl údaj, kolik přetížených automobilů policie denně "odstraní" ze silnic.
V sobotní MF Dnes vyšel článek o retrospektivní výstavě fotografa Helmuta Newtona v Praze, a to pod titulkem "Fotografický král luxusních zvráceností".
Rozhodně si na tu výstavu na Pražském hradu zajděte. Třeba jen proto, abyste se na vlastní oči přesvědčili, že o žádné "zvrácenosti" nejde.
Při četbě informace o tom, že v Indii začali vyrábět antikoncepci podle starověkého receptu, jehož hlavní ingrediencí je pepřovník, jsem si vzpomněl na starý vtip nikoliv indický, ale český, o antikoncepčních účincích tohoto koření. Recept zněl: Jíst pepř. Černý. Celý. Po ránu. Nesouložit.
A co říká k dnešku Francois de la Rochefoulcauld?
Genialita těch nahoře spočívá obvykle v tom, že své soukromé omyly dovedou prezentovat tak, že se stanou veřejnou pravdou.