PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Díval jsem se asi hodinu na přímý přenos ze zasedání poslanecké sněmovny, ve které probíhala rozprava před hlasováním o vyslovení nedůvěry Špidlově vládě.
Takový ohňostroj demagogie, polopravd, samochvály a dalších podivuhodných řečnických obratů jsem opravdu už tak dlouho neslyšel a chvíli jsem měl nutkání vybrat si ty největší perličky a okomentovat je. Pak jsem si ovšem řekl, že přece jen čas běží a na světě je mnoho mnohem příjemnějších činností, i šel jsem se jim věnovat. Navíc s vědomím, že tento ohňostroj jistě pranic neovlivnil názor jediného poslance a s vysokou pravděpodobností ani jediného občana, který má zachovaných alespoň pár šedých buněk mozkových.
Ale sebeukájení poslanců na druhé straně rozhodně předčí svojí panoptikálností televizní pořad TELE - TELE a mohl by tedy být vysílán pravidelně pod názvem Voli volům.
Miloš Zeman opět ořekvapil: ve svém projevu na Žofínském foru tento člověk, který by klidně byl předsedou třebas ODS, kdyby mu Klaus uvolnil místo, a se stejnou vehemencí by spílal levici za "spálenou zemi", a který se stal předsedou ČSSD jen proto, že získal tento post bylo nepoměrně jednodušší, tak tento člověk kritizuje Špidlovu pseudoreformu zleva! Pokud by se ovšem všichni občané chovali jako on, tedy živili se nevymáchanou hubou a léta a léta žili z veřejných prostředků, pročež by před šedesátkou odešli do důchodu, na spálenou zemi bychom tu moc dlouho čekat nemuseli.
Takže žádný "návrat růžového pantera", jak se vyjádřil, ale odskok "starého vola", který už není schopen odstrašovat špatnými příklady, a tak uděluje "dobré rady".
Se zajímavou myšlenkou přišel ministr pro výrobu nezaměstaných Škromach. Spočívá v tom, že se lidem, kteří mají pracovní úvazek alespoň 40 hodin týdně, zákonem zakáže pracovat více a jinde.
Chápu ho, v jeho myšlenkovém světě se toho jednak nikdy moc nenapracovalo, jednak si od takového zákona při své primitivnosti zřejmě slibuje, že se tak konečně uvolní spousta míst pro ty nezaměstnané, kteří snad ještě mají zájem pracovat.
Už abychom byli v té Evropě a skončil ten mafiánský kapitalismus, říkali si před referendem o vstupu Česka do EU mnozí voliči, zblblí různými klekánicemi a vidící svět jednoznačně: česká podnikatelská džungle versus evropská podnikatelská civilizace.
Aféra evropského statistického úřadu, kdy jeho šéf zakládal soukromé firmy, kterým se pak přihrávaly "evropské" zakázky, což je jako obvykle opět jen špička ledovce, jim snad opět vrátí zdravý selský rozum a dojde jim, že existuje jen jediný přírodní zákon, týkající se míry korupce: čím více přerozdělování a čím více povolení s razítkem, tím větší korupce. A naopak. .
Jeden citát z pošty Pavla Kosorina:
Obyčejná vejce stačí vysedět, chcete-li zlatá, musíte vstát.
A Rochefoucauld k dnešku?
V naději na prospěch táhnou poctivost i podlost za jeden provaz.