ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Velký ohlas vzbudila moje glosa o tom, že tato vláda škodí všem pracovitým, podnikavým a zodpovědným lidem, kterých je v tomto státě většina. Pan Sedlák mi například napsal:
"Kdyby takových u nás skutečně byla většina, tak proč té většině v podstatě vyhovovalo velké znárodnění ještě před vládou komunistů, proč té většině v podstatě vyhovovala i vláda KSČ (bratry Mašínovi, kteří skutečně se postavili na odpor, dnes ta většina považuje za vrahy), proč ta většina umožňuje vládnout socialistům ji druhé volební období? Proč významná část té většiny klidně volí komunisty? Kde jsou ti pracovití lidé, když již za komunistů jsme na skutečnou práci dováželi Kubánce, Vietnamce, Poláky... a z naší většiny, kdo mohl si zalez na nějaký ten úřad? Proč u nás úřady bují, když to většině nevyhovuje? Proč raději nejde ta většina podnikat? Proč všichni řvou o peníze a né o vytvoření smysluplného tvůrčího prostředí nespoutaného nesmylnými paragrafy? Od naší inteligence (učitelů, doktorů...) přes úředníky a odbory až po důchodce se jen ozývá: "státe přidej". Ne, pane Macek, tentokrát s Vámi nesouhlasím a tvrdím, že jaký národ, taková vláda. Spíše si myslím, že většinu Čechů by do reality neprobrala ani vláda ve stylu Kim Ir Sena, každopádně by si jí ta většina plně zasloužila. Bylo by po věčném reptání, a spokojeně bychom požírali odpadky."
Také pan Petr Novák mi napsal:
"Většinou s Vámi souhlasím a také, i to považuji za důležité, se dobře bavím.
Tentokrát ovšem ne. Myslím si, že není pravda, že ...pracovitých, podnikavých a zodpovědných lidí... je v našem stádě/státě většina. Kdyby tomu tak bylo, nemohly by volby dopadnout, tak, jak dopadly. Těžko by mohly strany současné vládní koalice, které svoji "snahou o politiku" přispívají právě takovým lidem, a to nepočítám komouše o kterých to platí dvakrát, ovládat parlament. Skutečnost je jiná. Takových lidí, o kterých píšete je "valná" menšina, a to bohužel dosti valná. Sečtěte si volební výsledky.
Proto bych opravil Vaši větu z úvodu textu například na: .....Špidla a jeho vláda škodí všem pracovitým, podnikavým a zodpovědným lidem. Prospívá různým vyčuránkům, nemakačenkům, lidem neschopným a lidem, kteří žijí a tyjí z veřejných prostředků, které všechny ti pracovití, podnikaví a zodpovědní musí (slovo musejí bych nepoužíval) nedobrovolně podporovat."
Stále si ovšem myslím, že těch pracovitých, podnikavých a zodpovědných je v tomto státě většina, jen se nechali dostatečně zblbnout trvalými tvrzeními, že politika je humbuk a špinavost a chodit k volbám je proto ztráta času. A že je možno je z jejich zhoubné letargie vytrhnout.
Moc se mi líbil titulek článku Petra Uhla v dnešním Právu, že v současnosti přijímaná (pseudo) reforma veřejných financí je maturitou z demokracie. A já blbec si doposud myslel, že věcně jde o to zaplácnout pár děr v příšerně rozhazovačném rozpočtu, aby měli lidovci a unionisté nějakou tu berličku pro své svědomí, trvale trápené kolaborací s bolševickým Špidlou a celkově jde o markantní důkaz, že není většího koaličního pojidla než je strach o koryta.
Erich Daeniken, slavný záhadolog a autor Vzpomínek na budoucnost, navštívil v těchto dench Prahu, přičemž prohlásil, že mimozemšťané přiletí na Zemi do pětadvaceti let. Jednoho, co se dí v křesle ministerského předsedy, jsme mu mohli předvést hned, aby se z jejich příletu tak neradoval.
Citát neznámého autora mi zaslal P. Kosorin:
Výhodou lenochů je, že jim nehrozí konflikt zájmů.
A Rochefoucauld?
Mít vynikající vlastnosti nestačí: je třeba je umět uplatnit.