STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Špidla a jeho vláda škodí republice, prohlásil místopředseda ODS Petr Nečas. Republika je však pro mne pojem velmi neuchopitelný, vyjádřil bych to proto jinak. Špidla a jeho vláda škodí všem pracovitým, podnikavým a zodpovědným lidem, kterých je v tomto státě většina. Pospívá různým vyčuránkům, nemakačenkům, lidem neschopným a lidem, kteří žijí a tyjí z veřejných prostředků, které všechny ti pracovití, podnikaví a zodpovědní musejí nedobrovolně podporovat.
Myslím, že je nejvyšší čas začít to říkat přesně takto. Vyplatí se to.
Hurá, hurá, radujme se! Poslanecká sněmovna napodruhé prosadila zvýšení spotřební daně u mnoha služeb. a tak konečně uvidíme razantní investice do dopravní infrastruktury, do ochrany zdraví a majetku občanů, do rozvoje prospěšných veřejných statků, které nevyužívají jen dobře zorganizované skupinky dojičů veřejných rozpočtů. Pěkně se to poslouchá, že? Jenže nic takového nenastane : většina navíc vybraných peněz se promptně prožere, aniž efektu nadělá a zbytek se prošustruje obvyklým, již zaběhnutým způsobem, tedy s efektem minimálním.
Vsaďte se.
Tomášovi Vrbíkovi, který nahradil v poslanecké sněmovně Hanu Marvanovou, trvalo třicet minut, než se v novém prostředí rozkoukal a nasál "jinou realitu", kterou tak dlouho vyčítal svému předsedovi Marešovi, lezoucímu s celým vedením US - DEU levici do zadku. Po třiceti minutách u koryta pak bez problémů zvedl ruku pro zvýšení daní. Jak vidíte, jde o mozkovou infekci vysoce virulentní.
Pavel Páral z týdeníku Euro to říká v dnešních Lidovkách jasně: Politické limity současné koalice zcela znemožňují uskutečnit změny, bez nichž Česká republika zůstane na periferii Evropy jak svým politickým vlivem, tak svou ekonomickou silou a prosperitou.
Špidlovu odpověď jako bych slyšel: ekonomové se mýlí, jsou i jiné názory.
Musí se šetřit, jen policisté opět dostanou zásluhou čerstvě přijatého zákona přidáno. Ale ne, abyste si mysleli, že se tu buduje policejní stát. To jen spokojení, neboť dobře zaplacení, policisté konečně ochrání naše životy, kola, auta, byty a chaty. A nebo, že by to opět bylo jinak?
Miloš Kužvart byl velmi neelegantně "koupen" : za hlas pro koaliční návrhy bylo tomuto rebelovi slíbeno, že bude kandidátem na krajského hejtmana, a že může vypracovat návrh "ekologické" daně, kterou koalice promptně přijme. Rebelka Kupčová dostane prezidenství NKÚ, zlobivý Laštůvka dostal slib kandidatury do Evropského parlamentu, jen Hojdar odolává, ale je před zhroucením.
Jak to říkal Karel Havlíček, zvaný Borovský? Kuš, hubu suš! Řvi, podíl lví! Jinak pěkná sviňárna, co?
A Havel, Ruml, Fischerová, Karásek a další moralisté nejen mlčí, ale někteří z nich tomu dokonce přisluhují!
Moudrý posluchač Radiožurnálu včera uhodil hřebíček na hlavičku a v telefonickém hovoru řekl: Za letitou schizofrenii vládnutí v tomto státě může volební systém, který nikomu nedává plnou moc a tím nikdo nemá plnou odpovědnost.
S citáty slavných i neznámých se ve vaší korespondenci roztrhl pytel. A protože spousta z nich je velmi vtipných a poučných, každodenně přidám k maximě F. de la Rochefoucaulda ještě jeden. Ale víc už ne.
Pan Erhart Tschernoster mi zaslal postřeh Georga Christophera Lichtenberga:
Kdo má méně, než požaduje, musí vědět, že má více, než si zaslouží.
A Francois de la Rochefoucauld?
Skromností člověk obratně naznačuje, že má ještě mnohem více předností, než se o něm říká.