ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Velmi kvalitní důkaz toho, že špidlovská reforma veřejných financí není a nikdy být neměla žádnou solidní reformou, která by přibrzdila a posléze definitivně zlikvidovala žití na dluh, je rozhodnutí vlády o navýšení důchodů v příštím roce. Kdo si to snad nechtěl doposud příznat, má snad oči konečně otevřené.
Krásně popsal připravenou "Špidlovu reformu" Daniel Kaiser v dnešních Lidovkách: Je to obyčejný plán, jak státní dluh místo na 1.4 bilionu zvýšit na bilion jeden.
Nedůslednost vlády je opět do nebe volající: na každém ministerstvu má být jeden náměstek, odpovědný za "ženskou rovnoprávnost", také na krajích mají vzniknout takoví úředníci (a úřednice), na ministerstvu práce a sociálních věcí pak celý odbor a v budoucnu možná i celé ministerstvo. Proč rovnou nepřijme zákon, kterým se nařizuje, že každá žena musí mít stejný plat jako její mužský kolega, když už chce uzákonit povinné 50% zastoupení žen na volebních kandidátkách? A proč patřičně nezohlední další každodenní diskriminace, zvláště pak Romů, bez ohledu na to, jaká je jejich cena na trhu práce? Abychom si společně s Amerikou mohli říkat, že největší šanci získat zaměstnání má jednonohá lesbická černoška. Případně s Němci, že největší šanci v politice má škaredá ženská z bývalých východních zemí. A také mi to připomíná starý, dobrý vtip, kterak se v bývalém Sovětském svazu nevžil nevěstinec, byť v něm pracovaly ty nejlepší, samé zakládající členky Komunistické strany.
"Je to o penězích", vzkazuje nám šéf US - DEU Mareš, když prohlásil, že jeho strana investuje deset milionů korun do kampaně na přilákání nových voličů s tím, že pokud kampaň neuspěje, je připraven odejít z čela strany. Mám pro něho lepší návrh: ať odejde hned a doporučí na svoje místo někoho, kdo okamžitě utne kolaboraci s bolševickým Špidlou a předloží voličům volební program, založený na spolupráci s ostatní pravicí, zvláště ODS.
Fond dopravy získá příští rok o dvě miliardy korun méně než loni. Důchodci získají každý pár šušňů navíc, ovšem dohromady to udělá pěkných pár miliard. Možná, ba určitě by většina důchodců ráda dala těch 144 korun na to, aby jejich děti a vnoučata mohli jezdit bezpečněji. Byla by to totiž vynikající investice.
Pravdu má prozatímní ředitel nemocnice v Prostějově Josef Valenta, že pouze s účastí zaměstnanců nemocnice je možné vyvést nemocnici ze stavu ( zadluženosti) v jaké se nachází. Nikoliv však navrhovaným finančním příspěvkem ze strany zaměstnanců, jak navrhuje, ale tím, že zaměstnanci v příštích volbách zvolí takové politiky, kteří konečně zreformují socialistické zdravotnictví. A každý z nich si dá závazek, že o tom přesvědčí alespoň deset lidí ze svého okolí.
A de la Rochefoucauld: Nepřekonatelné překážky si mnohdy jen vymýšlíme, abychom nějak omluvili, že nám chybí vůle.