PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Tomáš Vrbík, člen pražské US - DEU, který nahradí ve sněmovně Hanu Marvanovou, sice v červnu se svou mateřskou stranickou organizací prohlašoval, že US - DEU by měla vystoupit z vlády a že bude trvat na tom, aby deficit na příští rok nepřesáhl sto miliard, jenže kdeže letošní červen je. A tak se s pravděpodobností hraničící s jistotou nadějeme toho, že Vrbík udělá nějaké to slovní salto a podpoří jak pseudoreformu veřejných financí, tak vládu, neboť lepší ministři US - DEU v hrsti, než příští volební výsledky na střeše....
Mimochodem, velmi mne pobavila Vrbíkova slova, že "nastupuje do rozjetého rychlíku". Spíš by se totiž hodilo říci, že nasedá na unaveného mezka.
Časy se holt mění a politické názory s nimi. Když jsem na podzim roku 1997 prosazoval a prosadil názor, že Ruml, Pilip a spol., mají-li tak odlišné názory na obsah a formu politiky ODS, by měli odejít za svým štěstím a založit si nikoliv rozbíječskou frakci uvnitř ODS, ale vlastní politickou stranu, se tito a další pánové a dámy hrozně rozčilovali a nazývali tlak na svůj odchod jmény nevybíravými. Rok se rokem sešel a hle, předseda US - DEU Mareš prohlašuje: Součástí oživení strany bude následující výzva: ti, kteří nechtějí růst jako unionisté, ať zkusí růst někde jinde? Pánové Rumle, Pilipe a další, co vy na to?
Vsaďte se, že "stabilizace" financí ve zdravotnictví, o které mluví premiér Špidla po své schůzce s ministryní zdravotnictví Součkovou, nebude mít nic, ale pranic společného s nutnými reformními kroky, ale bude to opět směsice administrativních opatření vyrážejících klín klínem a snahy o vytáhnutí dalších peněz z kapes občanů.
Zdravý selský rozum zůstává stát: podle statistik stále stejná skupina zlodějů - recidivistů způsobuje více než polovinu všech krádeží v Česku. Holt jsme už zapomněli na staré české přísloví, že mladý visalec na stáří nekrade.
Zdravý selský rozum popírající je i debata o agresivitě českých řidičů a většina represivních návrhů.
Přečetěte si tabulku v dnešním Týdnu, která popisuje padesát "zabijáckých" úseků českých silnic, většinou pár set metrů dlouhých, ovšem patřičně středověkých a dozajista vás také ihned napadne, že nejlepším řešením je co nejrychlejší modernizace silniční sítě, započatá právě na těchto úsecích.
Jde ovšem o řešení velmi nečeské. To naše české je přece hodně mluvit a pak udělat něco, co vůbec neřeší podstatu problému.
Jeho jasnost vévoda Francois de la Rochefoucauld byl moudrý muž a kolem poloviny sedmnáctého století si svoji moudrost nenechával pro sebe, takže nám zanechal mnoho svých "maxim". Zde jedna z nich:
Bylo by načase, aby se nevina těšila stejné pozornosti jako zločin.