ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Jak typické: exprezident Václav Havel dnes zahajuje kampaň proti Castrově režimu na Kubě, neboť to pokládá za povinnost demokratického světa. Na Čínu či Saudskou Arabii, které jsou se západní demokracií stejně na štíru, to ne - protivník, který už je v takovém stavu, že se v podstatě nemůže bránit, to je to pravé ořechové - viz bývalé Havlovy výpady proti Klausovi také v době, kdy už byla jeho politická moc téměř vniveč a nehrozil protivýpad.
Stát nám neustále ukazuje, jak umí "šetřit" naše peníze: pět členů představenstva České konsolidační agentury si vloni rozdělilo na odměnách 19.9 milionu korun. Také ukázka demokracie: zamyslete se nad tím, jakou máte praktickou možnost ovlivnit platy vašeho "služebnictva", které vám má za vaše peníze co nejlépe sloužit.
Nechápu to troškaření kolem cyklostezek, které předvádějí experti: proč pouze chtějí, aby měl stát pravomoc vyvlastňovat soukromé pozemky, když na nich budou chtít založit cyklostezku. Doporučuji trochu bolševické velkorysosti: stát by měl mít pravomoc vyvlastnit komukoliv cokoliv, kdykoliv si umane.
Po včerejším "pohovoru" rebela Hojdara u místopředsedy ČSSD a ministra vnitra Grosse Hojdar náhle změkl a tvrdí, že nikdy neměl v úmyslu kvůli rozpočtu shodit vládu a jak to vypadá, spokojí se náhle jen s kosmetickými ústupky reformy veřejných financí, aby úplně neztratil ksicht. Ministr Gross mu zřejmě ocitoval některé z jeho odposlechnutých telefonických rozhovorů, jiné vysvětlení Hojdarova náhlého obratu nevidím a nenacházím.
Citát na dnešek: Nikdy nepřemýšlej, kde ušetřit. Vždy přemýšlej, kde vydělat.