STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
ODS by vyhrála předčasné volby a spolu s KDU - ČSL by mohla vytvořit většinovou vládu. Čte se tento průzkum veřejného mínění krásně, jenže: unionističtí poslanci se bojí předčasných voleb jako čert kříže, neboť by v politice skončili, lidovci nové volby nepotřebují, neboť už ve vládě jsou, a to ve vládě, ve které mají větší manévrovací ( vydírací) prostor, než by měli ve vládě dvoučlenné, sociální demokraté by mohutně ztratili ( proto také přestal mluvit Špidla o tom, že v případě neúspěchu reformy podá demisi a bude vydávat jakékoliv bastarda za reformu), komunistům by nové volby nevadily, neboť by posílili svoji pozici na levé straně politického spektra, ale i současný stav jim vyhovuje. A tak o předčasné volby stojí jen ODS a pár ministraniček a "nezávislých", kteří doufají ve vstup do parlamentu. Nejsem si jist, jestli to stačí. A hlavně: kde je návrh důchodové reformy, vyhádaný a akceptovatelný alespoň uvnitř ODS, když už ne s KDU - ČSL? Kde je reforma zdravotnictví, kterou by poslanci těchto stran schválili při svojí většině v poslanecké sněmovně mávnutím proutku? Kde je jednotný názor na míru daňového zatížení?
Krásný průzkum na papíře poněkud mi bledne při střetu s realitou.
Koncem roku budou i voliči Špidly a levice dlužit jeden každý 50.000.- korun, aniž by z nich měli nějaký dlouhodobý, hmatatelný užitek (nové dálnice, kvalitní veřejnou správu, investice, které v budoucnu ponesou), neboť většina z tohoto státního dluhu už je dávno prožrána, případně si k tomuto dluhu ještě lidé přidali vlastní zadlužení půjčkami( celkem 198 miliard a už mnozí nesplácejí) a koupili si "nezbytné" nové televize, přehrávače, auta či dovolené. Průšvih je v tom, že dříve nebo později se tyto dluhy budou muset splatit. Ještě větší průšvih je v tom. že se to s vysokou pravděpodobností odehraje typicky česky: zaplatí je ti, kteří mají peníze, neboť se takto nezodpovědně nechovali.
Ministryně zdravotnictví Součková přirovnala zdravotnictví k Titaniku a vládu k jeho kapitánovi, neboť podle ní, kdyby kapitán dbal varování, skvělý Titanik by se nepotopil. Měla by pravdu, pokud by ovšem systém českého zdravotnictví byl skvělý a vláda držela kormidlo pevně v rukou. Takže spíš zpuchřelá kocábka, ovládaná posádkou, opilou mocí než Titanik s titány u kormidla.
Dnešní citát (opět s díky Pavlu Kosorinovi):
Strach má velké oči, ale stejně mnohem lépe vidí odvaha.
Můj text ze včerejších Lidovek:

Za všechno může špatná četba v mládí, říká se. A tak, když jsem tuhle zaslechl v rozhlase, že v Estonsku nedoporučují za povinnou dětskou četbu Sněhurku a sedm trpaslíků, neboť trpaslíci si v této pohádce vymýšlejí a lžou a princezna u nich posluhuje jen za byt a stravu, což nejsou zrovna vlastnosti a činy hodné následování, jsem se rozhodl podívat z tohoto úhlu pohledu také na klasické české pohádky.
A hle! V pohádce, kterou mezi lidem sebrala Božena Němcová, v té O kocouru, kohoutu a kose, hlavní hrdinové Martin, Matěj a Michal nepěkně převezli důvěřivé lidi a podvodně jim prodali zděděný šunt za vynikající a prospěšné zboží, čímž si přišli na pěkné peníze.
V další pohádce od Němcové si hlavní hrdina, Neohrožený Mikeš, spolu s kamarády bezdomovci objednávají v hospodě spoustu jídla, ačkoliv dobře vědí, že nemají na útratu.
A do třetice pohádka od Boženy Němcové, O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku: hlavní hrdina, ač se má starat v době nepřítomnosti rodičů o svoje tři sestry, je klidně obratem provdá za postarší, ale bohaté a vlivné nápadníky, aby se pak sám nejprve dopustil krádeže meče v cizím zámku, následně s ním napadl majitelku a s pomocí švagrů ji donutil ke sňatku.
V Erbenově pohádce Tři zlaté vlasy děda Vševěda se uhlířův syn stane zásluhou své příbuzné (kmotry) královým zetěm, nebot zneužije ve svůj prospěch "inside" informace, dodané kmotrou od dřímajícího Vševěda.
V pohádce Wenigově Jak čert zápasil s člověkem získává zas bezejmenný chudák pytel peněz zřetelným podvodem, když nedodrží úmluvu s čertem a namísto sebe posílá do soutěže, s jejímiž podmínkami dobrovolně souhlasil, někoho jiného, tedy dopouští se podvodu a nekalé soutěže.
A opět Božena Němcová, tentokrát v klasické pohádce O perníkové chaloupce: v ní nezletilci vnikají na cizí pozemek a ničí a kradou tam cizí majetek, aniž jsou za to jakkoliv potrestáni. Ještě, že spreje tehdy neexistovaly!
V pohádce, kterou nám zanechal sběratel František Bartoš, Pánbůh dej štěstí, lavičko!, služka ukradne z domu své zaměstnavatelkyně zlato, uteče s ním domů a šťastně se vdá, neboť je, jak konstatuje její matka, "skromná a dobrá".
Nelze se pak divit, když si uvědomíte, jaké hrdiny měly děti od malička za své vzory, že bývalé Československo bylo jediným státem na světě, který si vybral na svoji minci (dvoukorunu, platnou v létech 1947 - 1953) nepopiratelného, dle zákona obviněného, odsouzeného a popraveného lupiče a zloděje, Juraje Jánošíka.
Nelze se proto také divit, že spousta odborářů, pochodujících v sobotu Prahou, se stále ještě domnívá, alespoň jak podle jejich projevů lze soudit, že nejlepším způsobem, kterak žít v blahobytu, je "bohatým brát a chudým dávat" (v modernější gottwaldovské obměně to zní "ať platí bohatí"), byť v posledních desetiletích nesedí "horní chlapci" u vater, ale na finančních úřadech.
Narazit v českých pohádkách na hlavní hrdiny, kteří získali majetek, postavení, nebo aspoň nevěstu usilovnou prací paží nebo mozku, svojí pracovitostí a podnikavostí, až na pranepatrné výjimky v českých pohádkách nelze.
Za všechno může špatná četba v mládí.....