ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Průzkum MF Dnes zjistil, že korupci v Česku zažil skoro každý, a že nejvíce se uplácejí lékaři v nemocnicích.
K tomuto zjištění jen dvě poznámky: pramalí lumpové jsou lidé, kteří strčí lékaři peníze, aby se dostali dříve na operaci, či se mohli nechat ošetřit lékařem, kterému důvěřují, jen malí lumpové jsou lékaři, kteří tyto peníze berou, ale zdaleka největší lumpové jsou politikové, kteří léta brání zavedení systému, v němž si člověk za svoje peníze rychlou operaci či konkrétního lékaře může pořídit zcela legálně.
A druhá poznámka: už dlouho mě tak nic nerozesmálo tak, jako vyjádření mluvčí motolské nemocnice Evy Jurinové, které znělo: Neřešili jsme ani jediný příad, že by lékař vzal úplatek. Jsem přesvědčena, že žijí jen pro medicinu a žádný úplatek by si nevzali.
Kavan se ve funkci předsedy Valného shromáždění osvědčil, říkají mnozí, hlavně pak on sám. Připomenulo mi to situaci před zhruba třiceti lety na ostravských Bazalech, kdy se po vítězství (tuším nad Spartou) stal Baník ligovým mistrem a celý stadion skandoval "Baník - to je mužstvo!" Jen starý fanda, chodící na fotbal více než půlstoletí, se otočil ke řvoucímu sousedovi a pronesl: To je teda liga, když ji může vyhrát Baník!
Jako červená nit se táhne švédským odmítnutím eura zásadní argumet: proč by o nás měl rozhodovat někdo, koho jsme si nezvolili?
Po zasedání Světové obchodní organizace (WTO( lze jen znovu konstatovat známý fakt: všichni jsou - zvláště hubou - pro zcela volný obchod, jen pro sebe chtějí výjimky tam, kde nejsou konkurenceschopní.
Reakce na moji glosu o Chantal Poullainové a jejím případném potrestání na sebe nedaly, tak jak jsem předpokládal, dlouho čekat. Cítím potřebu tedy doplnit svůj názor: osobně nejsem pro jakékoliv nepodmíněné tresty za nedbalostní trestné činy, nic totiž neřeší. Nedbalý řidič se dá odstranit ze silnice odebráním řidičského průkazu soudem, nedbalý úředník či živnostník zákazem činnosti. Podstatné je však to, aby pokud možno nahradili škodu poškozeným - majetkem, penězi, prací či jakkoliv jinak se dohodnou.
A nejde jen o činy nedbalostní. Viz čerstvý případ dívky, která zadusila svoje nechtěné dítě, a které soud při odvolání přidal další léta nepodmíněného trestu -celkem na deset let. Snad proto, aby nemohla pokračovat v trestné činnosti? Myslím si, že moudrým trestem by byl verdikt, odsuzující ji k mnohaleté práci v dětských ústavech nebo mnohaleté přispívání částí platu na výchovu sirotků nebo něco obdobného, co by bylo prospěšné společnosti a nakonec i jí.
Moc se mi líbil titulek článku Viliama Bucherta ve včerejší MF Dnes: Zakažte některé lidi, ne psy. Je tak dokonale výstižný, že už by v podstatě nemusel následovat žádný článek. Můj obdiv.
Hrajete golf? Že ne? Nevadí, stejně si jej předplácíte. Stamilionové úvěry na výstavbu golfového hřiště na Karštějně totiž nakonec skončily ( přes Junkův Chemapol a IPB) u státu a dluhy zaplatíme všichni. A defenestrace ne a ne přijít.
A dnešní naučení? Zaslal mi je P. Kosorin:
Nestačí pouze odvést svoji práci, je třeba ji také obhájit před těmi, co zrovna nemají co dělat.