ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Petr Pithart je opravdu tak roztomile bezostyšný, že se na něj člověk snad ani nemůže zlobit. Viz jeho včerejší pochvalná slova o současné vládě v Radiožurnálu: "Vždyť je to první garnitura, která se odvážila říct, jak na tom jsme."
O tom, že ekonomičtí odborníci i opozice už léta křičí a varují před zadlužovací politikou této a minulé vlády a o tom, že spousta politiků této vlády současnou situaci způsobila, ani slovo.
Je to prostě takový ten roztomilý chlupatý medvídek. Až mi připomněl ten vtip o pánovi, který se ptá majitelky velmi chlupatého psa, kde má tlamičku. "Aha, vy mu asi chcete dát kostičku." "Ne, já ho chci kopnout do pr....."
Český Kocourkov se projevil opět jedním zářným příkladem: Příští týden končí v OSN mandát "řediteli zeměkoule" Janu Kavanovi a ČSSD pro něj hledá koryto, neboť ministerstvo zahraničí má již pro něho nachystanou výpověď, protože nesplňuje "základní kriteria nutná pro práci českého diplomata".
V OSN zřejmě tedy uklízí. A kam má jít? Někteří socialisté by ho chtěli opět vyslat do mezinárodní politiky, určitě opět jako nediplomata.
Což takhle vyhodit Tvrdíka a posadit ho do křesla šéfa ČSA? To by bylo stylové!
Českou ekonomiku táhne útrata domácností, která se ve druhém čtvrtletí zvýšila o 5.5%. Jinak se vrší zásoby, horší se vývozy, rostou dovozy, investice jsou nižší a nezaměstnanost vystoupala na 10%.
Obávám se, že růst spotřeby domácností je však tažen jen dvěma špatnými důvody: nepřiměřený zvyšováním některých státních platů na dluh a žití spousty domácností také na vysoký dluh. Holt jaký pán, takový kmán.
Víno prý letos bude obzvláště zdravé, neboť bude obsahovat více polyfenolů, které mají antisklerotické a antioxidační účinky. A já bloud jsem doposud žil v představě, že víno se pije pro chuť a pro radost a povznesení, bez ohledu na množství polyfenolů. Ale třeba Evropská unie bude záhy vyžadovat na každé láhvi vína jejich obsah, abychom se nenapájeli Chateau Margaux s nedostatkem polyfenolů, tak si zvykejme.
A aforismus na dnešek?
Epitaf, který si napsal George Bernard Shaw a který si určitě každý den ráno, pokud trpíte syndromem nepostradatelnosti, připomeňte:
Zde odpočívá George Bernard Shaw. Kdo to ksakru byl?