PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Vykazovaná nemocnost Čechů je třikrát vyšší než je nemocnost v EU. Na vině samozřejmě není zdravotní stav občanů Česka, ale systém zdravotnictví a podpor v nemoci. Řešení je jednoduché: přejmout vyzkoušený systém ze zahraničí, a to nikoliv socialistického.
Problém ovšem vidím právě v tom. Vzpomínám si totiž, kterak jsem putoval týden po švýcarských nemocnicích, zdravotních pojišťovnách a úřadech a seznamoval se detailně s tamním systémem a v naší skupině byl také tehdejší nepremiér Vladimír Špidla. A vzpomínám si, kterak jsem mu jednou řekl: tak tento systém zdravotního pojištění bychom měli okopírovat, abych se naděl odpovědi: znám i jiné systémy.
Já samozřejmě a bohužel také, třeba ten český nebo anglický.
Ideologický teflon, kterým je obalen mozek Vladimíra Špidly, mne svojí tloušťkou však už tehdy překvapil.
Krev holt není voda, ani u soudruha premiéra - možná by stálo za to trošku víc se věnovat prostředí, ve kterém vyrůstal. Pokud by se totiž potvrdily některé rodinné drby, které jsem slyšel, leccos by to vysvětlovalo a lidé by aspoň věděli na čem jsou a co mohou očekávat.
Hospodářská komora se konečně rozhoupala a předala vládě své připomínky k nereformě veřejných financí.Kéž by to byla první vlaštovka trendu, že vlivní průmyslníci a podnikatelé začnou v tomto státě prosazovat svoje zájmy prostřednictvím organizovaných akcí a prostřednictvím "svých" poslanců a senátorů a nepřenechají tuto činnost pouze odborům.
Radnice severočeských Jindřichovic zřejmě postupovala nezákonně, když vydala místní vyhlášku, zakazující pod pokutou deseti tisíc korun státním úředníkům vstup na území obce bez ohlášení a navíc přikazující jim zaplatit tisíc korun na hodinu za jednání s úředníky města.
Nicméně jejich vyhláška se dozajista setká u veřejnosti s velkým pochopením - má totiž upozornit na rostoucí a často nesmyslné požadavky státní správy v oblasti papírování.
Je nejvyšší čas, aby se k iniciativě Jindřichovic přidala i další, zvláště velká, města.
A nenechme se opít argumentem, že moderní stát se bez spousty informací neobejde. Těch skutečně potřebných není zase tolik.
Zítra opět vyjde v Lidovkách můj příspěvek - tentokrát o snaze ODS na podzim se zbavit současné vlády.
A po čase opět Oscar Wilde:
Nemám touhu stát se populárním spisovatelem. Je to příliš jednoduché.