STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka

Proč nastoupil exministr obrany Tvrdík na místo prezidenta ČSA je zřejmé, byť samozřejmě neplatí slova redaktora Hoffmanna, pronesená dnes ráno v Radiožurnálu, že vláda tak zabránila "úniku mozku" s mnoha důvěrnými informacemi do soukromé sféry, ta jsou spíš k úšklebku. Proč byl ovšem odejit celkem úspěšný ředitel Kůla, pokud není jediným důvodem uvolnění místa Tvrdíkovi, jsme se jaksi nedozvěděli. Jak typické.

Já bloud si doposud myslel, že úspěšní vědci dostávají Nobelovu cenu, protože něco dokázali (u Nobelovy ceny míru je to ovšem téměř naopak), a nikoliv proto, aby lépe bádali, majíce před očima získání této ceny. Vladimír Iljič Špidla si zřejmě (opět jak typické) myslí pravý opak a chce povzudit výsledky české vědy zavedením "české nobelovky".
Navrhuji nazývat ji "Špidlovkou". A co je opět typické: Nobelova cena se vyplácí z peněz, které Alfred Nobel vydělal. Špidlovka by se vyplácela z peněz, které by nám Vladimír Iljič Špidla nejprve vytáhl z kapsy. Což takhle ze svého, soudruhu premiére? Jsem totiž přesvědčen, že spousta podnikatelů by ráda přispěla nemalými částkami do vaší nadace "Na odchodnou", neboť by se jim váš odchod zatraceně vyplatil. A peníze na malou českou Špidlovku by byly na světě. A mám pro vás návrh i na prvního kandidáta za ekonomii. Což takhle Waltr Komárek?

Dnes opravdu nevycházím z údivu: ministryně Součková přesně ví, že zapotřebí je 105 nemocnic ze současných 201. A já doposud žil v bludu, že nemocnic má být tolik, kolik se jich v na tržních principech reformovaném zdravotnictví uživí. Možná by stálo za to zeptat se soudružky ministryně, jestli by jich mohlo být také 106, 107 nebo 104. A nebo 131? Ale ne. nedělejme si legraci. Stopět a basta!

Soudružka ministryně navrhla též, kolik máme platit u lékaře: padesátku za návštěvu a dvacku za recept. Bez komplexní a provázané reformy zdravotnictví by bylo ovšem jediným výsledkem, že do zdravotnictví by prostě jen nateklo více peněz, aniž by efektivně zapracovaly. Ale soudružka to dozajista myslí jinak: vybrané peníze by se prostě příští rok odečetly z rozpočtu zdravotnictví. Jak jednoduchá to reforma! Jak jednoduchá to soudružka!

Klasickým příkladem legálního tunelu je financování mezinárodní konference proti korupci (v luxusním hotelu), kterou uspořádala v říjnu před dvěma roky v Praze nevládní organizace Transparency International CR. Zemanova vláda ji totiž dotovala částkou 27 milionů korun z našich daní. Moc rád bych žil ve světě, kde by soukromé, nevládní, občanské, a jak se ještě jmenují, sdružení žily striktně z příspěvků svých členů a darů soukromníků, kteří dobrovolně chtějí jejich činnost podporovat. Jenže: kolik by jich zbylo, že? A tak se z "občanské angažovanosti" stává napojením na vládní struky docela dobrá obživa.
Doufám jen, že někteří členové tehdejší vlády nedostali od členů Transparency International nějakou tu obálku s deseti procenty, při shánění sponzoringu běžnými.

Namísto Wildea dnes můj oblíbený George Bernard Shaw:
Každé povolání je spiknutí proti laikům.