ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Docela mne překvapil televizní šot z pražské Základní školy Pod Marjánkou, ukazující, kterak uklizečky a kuchařky "nalešťují" pod dozorem ředitelky školu, aby byla připravena na příchod pana prezidenta. Vyplynulo mi totiž z toho, že buďto v "normální" době školu moc neuklízí a nebo se tímto způsobem předvádějí vrchnosti lepší než jsou a stavějí jí Potěmkinovy vesnice.
Obojí je špatně.
České soudnictví opět nasvětlilo jednu ze svých výkladních skříní. Karel Mariška, který byl v roce 1984 odsouzen na rok do vězení, neboť byl členem zakázaných Svědků Jehovových, byl sice v roce 1990 rehabilitován, zabavené věci (psací a rozmnožovací stroj) však zpět nedostal. Když nyní požádal Okresní soud ve Frýdku Místku o navrácení věcí, dostal případ na stůl ten stejný soudce, který jej v roce 1984 odsoudil.
Ve slovenském soudnictví začala platit zásada "třikrát a dost", tedy že pachatel těžkého násilného činu bude potřetí odsouzen na 25 let nebo doživotí. Domnívám se ovšem, že u mnoha násilných trestných činů by měl zákon uplatňovat zásadu "jednou a dost".
Neboť stále platí staré české přísloví, že mladý visalec na stáří nekrade.
Ke konci srpna chybělo ve státní kase 72 miliard korun, do konce roku to má být 128 miliard, namísto plánovaných 111 miliard. Marvanová a spol. by nám proto měli vysvětlit, proč tak vehementně bojovali za těch maximálně 111 miliard, když pak jejich vláda prošustruje podstatně víc. Před schvalováním letošního, opět zcela imaginárního, rozpočtu a tanečcích kolem, je to dobře načasovaná zpráva.
Průšvih je navíc ten, že jen velmi malá část z těchto dluhů byla investována tak, aby vynášela příští zisky.
Financování rozvědky je vždy dvouzdrojové. Jedno oficiální, a pak "zdroje rozvědky", říká obžalovaný Srba a tvrdí, že Český dům v Moskvě, tedy výnosy z jeho pronájmu, měly být právě součástí těchto "zdrojů", na čemž se ovšem, neb je to protizákonné, odmítl podílet.
Tu první část tvrzení mu beze zbytku věřím.
Dnes namísto tradičního Oscara Wildea Stanislaw Jerzy Lec:
Kráčel s praporem v čele tak vehementně, že si nevšiml, že mu ho během pochodu několikrát vyměnili.