STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Někteří zaměstnanci Hradu odcházejí - část proto, že nechce sloužit Klausovi, část proto, že nová hradní administrativa se zeštíhluje, část proto, že na jejich místech chce mít nový prezident svoje lidi. Což je zcela normální a stejný proces dozajista proběhne, až někdo nahradí Klause.
Zaujala mne však poznámka jednoho z odcházejících, že Klaus chce vše vidět, vše vědět, o všem rozhodovat a nenechává lidem téměř žádný vlastní kompetenční prostor. Zaujala mne proto, že jsem již před léty a léty v jednom rozhlasovém rozhovoru (a pak opakovaně) řekl, že Václav Klaus by byl vynikajícím šéfem podniku do 25 zaměstnanců, ve kterém by dohlédl na každý hadr uklizečky, na každou zakázku a každé rozhodnutí. V okamžiku, kdy by musel převzít podnik se 2500 zaměstnanci, vedl by jej stejně, což by znamenalo rychlé zhroucení jak podniku, tak (zdravotně) Klause.
Odnaučit ho to nejde, neb je to vlastnost vrozená. A zhruba osm desítek lidí, kteří nakonec na Hradě zůstanou, a kterým poručnický systém rozhodování nebude vadit, snad pan prezident ukočíruje bez přílišné újmy na zdraví a bez chronického přepracování, které se pak často projevuje "stínáním poslů špatných zpráv".
Uvidíme.
Český Kocourkov píše další stránku své kroniky: státní zaměstnanci, kterým se za poslední rok zvýšil plat o 1500.- Kč, aniž by se přiměřeně zvedla jejich produktivita, jsou hlavním motorem připravovaných stávek, v nichž jde převážně až zcela o další peníze.
Doporučoval bych následné řešení: každému úřadu přidělit práci a k ní nutné kompetence a peníze na ni a pak ředitele, který je zodpovědný za to, že se práce udělá včas a kvalitně, a to bez tabulkových míst a bez určeného počtu zaměstnanců. Zvládne-li to ředitel s polovinou lidí, budou mít zaměstnanci platy dvojnásobné, zvládne-li to s dvojnásobkem lidí, budou platy poloviční.
Roztržky mezi Čechy a Němci jsou zažehnány, definitivní tečkou bude vstup Česka do EU, prohlásili v Praze ministři zahraničí, věrozvěstové Cyril a Joschka.
"Problematika vysídlení německých menšin je evropským tématem", prohlásil ovšem také Fischer a tak se obávám, že opak je pravdou, a že teprve v EU se bude Svaz vyhnanců snažit vytlouct z Česka nějaké peníze "evropeizací" odsunu.
A dnešní Oscar Wilde?
Moralizující muž je většinou pokrytec, moralizující žena je vždy nepůvabná.