ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Šéf největších odborů a senátor Štěk (pardon, Štěch) hrozí generální stávkou, pokud vláda "nezměkčí" navrženou, již tak měkkou, reformu veřejných financí podle odborářské gottwaldovské představy "ať platí bohatí".
Užívá při tom velmi silný argument: ať si vláda přečte svůj program.
Štěch by ovšem měl tento argument posunout ještě víc do minulosti: ať si ČSSD přečte svoje předvolební sliby. A na základě tohoto argumentu by měl vyhlásit generální stávku nikoliv za změkčení reformy, ale za okamžitý odchod prolhaného premiéra a jeho vládních spolustraníků z vlády. Neboť se do ní nechali zvolit podvodem na voličích, většinově odborově organizovaných.
To však, jak se zdá, soudruhu Štěchovi nevadí.
Ministr vnitra Gross navrhuje, aby majetková přiznání museli podávat všichni státní zaměstnanci, a to "včetně osob, žijících s nimi ve společné domácnosti". Co by se stalo, pokud by tak státní zaměstnanec odmítl učinit, zpráva neříká, předpokládám však, že by byl propuštěn.
Mladý Gross, jak se zdá, ovšem neví, že šedivá je teorie a zelený košatý strom života. Dovedu si totiž představit spoustu státních úředníků, bydlících ve společné domácnosti s manželkou s vlastním, nikoliv bezpodílovým, majetkem či s rodiči, taktéž s vlastním majetkem, kteří se okamžitě obrátí na soud, že na rozdíl od manželů a manželek či rodičů nikoliv státních zaměstnanců jsou atakováni státem a nuceni k přiznání majetku, ačkoliv jejich jediné "provinění", na rozdíl od ostatních, je to, že jejich příbuzný pracuje pro stát.
A moc by mě zajímal názor soudů, zvláště toho štrasburského.
Ministr Gross, zodpovědný za bezpečnost občanů tohoto státu, je opravdu mladě naivní - viz jeho odpálkování Hojdarova tvrzení, že je odposloucháván konstatováním, že to rozhodně nedělá BIS, ale že to může být nějaká soukromá firma, kterou si někdo najal.
Naskýtá se totiž okamžitě otázka, zda se tedy policie okamžitě pustila do vyšetřování - hlídací psi demokracie, hned se toho miniPiláta, myjícího si takto ruce, na to zeptejte.
Také reakci ochránců přírody na zvažovanou stavbu stovek maxivrtulí na výrobu energie v Krušnohoří zcela postrádám - ekonomicky je to nesmysl a vzhledové zamoření přírody je to přímo děsivé.
A Oscar Wilde?
Dobré způsoby jsou důležitější než morálka.