STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Japonský premiér Koizumo s sebou na oficiální návštěvu Česka přiveze i nejnovějšího inteligentního mluvícího robota Asimo a tak noviny vyrazily s titulkem "Robot povečeří se Špidlou". My, co známe Vladimíra Iljiče, víme, že správně by titulek měl znít "Asimo povečeří s robotem." Nikoliv nejnovějším.
Čeho všeho jsou schopní zlobbovaní úředníci dokazuje nový návrh zákona o cestovním ruchu (už sám takový zákon je PPPP - pěkná právně pozitivistická pitomost).
Podle návrhu zákona, připraveného ministerstvem pro místní rozvoj, by každé skupina turistů, a to už od tří osob, musela mít vlastního průvodce a pokud by se rodina s jedním dítětem zamíchala do davu jednotlivců a párů, hrozila by jí pokuta až do výše 50.000.- Kč.
Úředníky, kteří tento zákon připravili, je třeba ihned vyhodit a nejlépe celé ministerstvo zrušit.
Kam na to ti novináři chodí? Tuhle nazval Pavel Máša v Lidovkách ministryni školství Petru Buzkovou "spící princeznou". Pokud ovšem člověk nepodlehne computerizovaným portrétům z magazinů, umístěných tam PR pracovníkem paní ministryně a připomene si ji v rozkajdaném oděvu a s jejím občas "lidovým" slovníkem, sedělo by spíše přirovnání "spící kuchta".
Čeští soudci se tedy opravdu snaží: nejprve vyděsila právníky (a poučené laiky) předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová svojí hrubou neznalostí restitučních zákonů a Benešových dekretů, když se v rozhovoru v Právu vyjadřovala k případu Kinský, následně brněnský krajský soud po jedenácti letech soudních tahanic definitivně zastavil stíhání agenta STB Minaříka za plánovaný atentát na mnichovskou Svobodnou Evropu, a to v neveřejném zasedání a s argumentem, že Minařík neměl v úmyslu nikomu oblížit, neboť z písemné dokumentace je zřejmé, že obviněný navrhoval krátce před plánovanou explozí rádio varovat, aby budova mohla být včas vyklizena.
Jsme holt ještě stále po krk v bolševizmu.
Včerejší text z Lidovek:

Chvála vína

Vypadá to, že nezblázní-li se přespříliš podzimní počasí, vejde ročník 2003 do historie vína jako ročník sice s menší úrodou, zato však výborný až mimořádný. A tak už se těším, kterak budou v budoucnu vína tohoto ročníku popisována.
Vždyť jen si představte, že víno může být chutě prázdné, krátké, lehké, řídké, dlouhé, tělnaté, těžké, kypré, robustní a bohaté, zrovna tak jako může být chuti fádní, hladké, měkké, škrabavé, ostré, tvrdé, ba i ocelové. A dále může být víno rozbité, drsné, živé, tupé, distinguované, ploché, jemné, svěží, řízné a jadrné, ale také vyrovnané, dokonalé, elegantní, nervní, vyzrálé a vyvinuté, hladké, hebké a hedvábné, sametové, a také šťavnaté, harmonické, urozené, ba i vznešené až noblesní.
Bohužel také němé, tříslové, hořké, úzké, unavené, zvětralé a odumírající. Naštěstí však také široké, výrazné, jiskrné a bohaté.
A s vůní jemnou, silnou, těžkou, zralou, botrytickou, muškátovou, kopřivovou, chlebovou, lipovou, vanilkovou, broskvovou, černorybízovou, jahodovou i čokoládovou a spoustou a spoustou dalších, z nichž ta nejprotivnější je dozajista ta korková, ale ta se vlastně dá vůní nazvat stěží - a což teprve to utrpení na jazyku!
Ale nic si z toho nedělejte, že dlouho nebudete umět popisovat "oko", "nos" a "patro" vína tak, jak to umějí praví milovníci, ba co milovníci, milenci vína, neboť jen velká láska dělá z lidí velké básníky.
Karla Čapka například inspirovalo víno k následující objednávce: "Pane vrchní, já bych rád víno - jak bych vám to řekl - víno spíše vážné, žádného mladého fanfarona a lehkomyslníka, ale víno zralé a zkušené a přesto, víte, plné víry, optimismu a kuráže, víno, které se vyzná v umění, je sčetlé a zná kus světa. Musí mít takovou jakousi tragičnost jako Beethovenovo Adagio, ale také trochu shovívavosti a drobet úsměvu...."
Moc rád bych znal pár restaurací, kde by sklepmistr po takové objednávce znalecky pokývnul a záhy již přinášel láhev vína přesně těchto vlastností....
A pak už jen zbývá "manželství vína s jídlem". Milovníci Bordeaux sice sem tam přicházejí s šarmantními novými nápady, často nezvyklými a sem tam delikatesními, rozhodně však neradím při kombinacích jídel a vín revoluci, ale mírný pokrok v mezích zákona.
Neboť jak výstižně říká v básni Nový Epiktet Jiří Kolář:

Kdo popírá jen aby popřel
Nemá nejmenší představu o zákonitosti proměny
A kdo vsadí jen na nové
Nemá tušení o neocenitelnosti starého

Což ovšem platí i....ale ne, dnes ne. Na zdraví a hezký zbytek léta!
A dnešní Oscar Wilde?
Je absurdní dělit lidi na dobré a špatné. Lidé jsou buď zábavní nebo nudní.