PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Čerstvý kandidát na místo ministra spravedlnosti Zdeněk Koudelka má velké plány, kterak po létech, kdy jeho straničtí kolegové vedli resort od deseti k pěti, velké ambice a plány.
Silně mi připomněl slova spisovatele Jaroslava Žáka o nových ambiciózních ředitelích škol s velkými plány, které se po nástupu scvrknou na to, že v kompozičních sešitech se červený piják vymění za modrý a školní svačiny se vydávají namísto v přízemí v patře, čímž se nové koště omete a vše jede po staru.
Vsaďte se, že tak tomu bude i za Koudelky. Pokud ovšem Špidla raději nejmenuje ministrem spravedlnosti "ústavního recidivistu" Jičínského, aby ho měl po ruce a pod kontrolou.
Prezidentovi Klausovi "zásadně záleží na tom, aby se tato důležitá jednotka co nejdříve stala vzorovým útvarem ozbrojených sil země", čerstvě prohlásil ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek o hradní stráži.
Absolutně nechápu proč by tomu tak mělo být, proč by měl mít prezident pretoriánskou gardu. Republikánské by bylo tuto operetní jednotku zrušit a ušetřené peníze investovat do moderního zabezpečení Hradu. Což ovšem platí o mnoha dalších a dalších středověce vladařských atributech moci.
A pokud by šlo jen o to mít na Hradě show se střídáním stráží a slavnostními nástupy s hudbou, bylo by rozumnější najímat k tomu profesionální komedianty.
Zítra opět vyjde v Lidovkách moje glosa, tentokrát zcela letně nepolitická chvála vína.
A dnešní Oscar Wilde?
Úctyhodnost je ceněna méně než vlastnictví dobrého kuchaře.