ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka

Odboráři konečně vylezli s barvou ven a gottwaldovsky volají: Ať platí bohatí. Pokud toto heslo vyjádříte jinými slovy, říkají "chceme vyšší platy, vyšší nemocenské dávky a vyšší důchody a odmítáme se o to přičinit větší pracovitostí, podnikavostí či zefektivněním naší práce, ale chceme, aby stát násilím sebral peníze našim bohatším spoluobčanům a dal je nám".

ODS od počátku tvrdila, že "předání" Investiční a poštovní banky (IPB) ČSOB byla "loupež století". Docela do toho zapadá zpráva, že nejvyšší představitelé ČSOB vzkázali státu, že svědčit ve sporu Nomura - Česko budou pouze tehdy, zaručí-li jim vláda "beztrestnost", tedy že pokud by je Nomura na základě jejich výpovědí zažalovala, stát by za ně zaplatil případné Nomurou vysouzené peníze. Pěkně to smrdí, že?

Čtyřicetdevět bytů, kterými disponoval Úřad vlády, nebyly za panování exministra bez portmonky Březiny přidělovány ministrům a soudcům jak mělo být, ale ministerským úředníkům, přičemž veliká část peněz skončila nikoliv v pokladně Úřadu vlády, ale na účtu soukromé společnosti. Kolik skončilo v portmonce zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu neříká.

Co jsme také za Březiny (a Zemana) platili ze svých daní: cigarety a alkohol coby "občerstvení" při pracovních jednáních vlády. Takže máme každý u důchodce z Vysočiny štamprli becherovky a paklík cigaret, obávám se však, že Zeman se k tomu nebude znát.

Vydavatel Zítko byl nejprve odsouzen za vydání Hitlerova Mein Kampfu (podle mne zcela skandálně) na tři roky s podmíněným odkladem na pět let a k dvoumilionové pokutě za "propagaci hnutí potlačující lidská práva", Nejvyšší soud pak logicky nesmyslný rozsudek zrušil, Obvodní soud pro Prahu 7 jej ovšem včera opět odsoudil, tentokrát na 22 měsíců s podmíněným odkladem na tři roky, ovšem za něco zcela jiného, za "hanobení rasy a přesvědčení"!
Nemám slov.

Už dlouho jsem se tak nezasmál jako při četbě zprávy, že exministr zdravotnictví Fišer byl krajským výborem ČSSD v Brně nominován za kandidáta do voleb do Evropského parlamentu.

A Oscar Wilde?
Kdyby bylo na světě méně soucitu, bylo by méně problémů.