STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Policie se dle slov mluvčí policejního prezidia zajímá o senátora za ODS Alexandra Nováka "pro podezření z korupce již déle". V roce 1999 měl prý ve funkci starosty Chomutova shrábnout úplatek ve výši 41 milionů korun při privatizaci Severočeské energetiky.
Proto v roce 2003 žádá senát, aby zbavil Nováka imunity.
Zda však policie chce zbavit senátora imunity, aby jej mohla obvinit z trestného činu, pro který má dost důkazů či zda jej chce zbavit imunity, aby jej mohla pouze vyslechnout v klasickém případu "jedna paní povídala a my se tím tedy zabýváme" policie kupodivu nesdělila. Což páchne.
"Umožnit případné trestní stíhání" je totiž klasická orwellovština.
Ministryně školství Buzková to udělala "šikovně". Bez toho, aby v době připravovaných vládních úsporných opatření svůj návrh na zvýšení platů učitelů projednala s ministrem financí a dalšími členy kabinetu, oznámila jej do světa.
A pokud vláda kvůli nedostatku financí její návrh zvýšení platů nepřijme, bude se tvářit "já nic, já hodná vám chtěla přidat, to jen ta zlá vláda to zatrhla".
Na to jí však už těžko někdo naletí.
Možná není tak daleko doba, kdy bude zcela zbytečné dohadovat se o státním rozpočtu, neboť nezbytné mandatorní výdaje, nutné pro základní chod státu + úroky z již utracených peněz + poplatky za arbitráže dosáhnou sumy, vybrané na daních.
Viz 642 milionů, které doposud stát vydal za právníky v arbitrážích, což není suma zdaleka konečná. Viz náklady na podivné "převedení" Investiční a poštovní banky, které rostou a rostou a zřejmě přesáhnout i odhady ODS, kterým se všichni vysmívali. Viz další a další žití na dluh.
Tak s těmi Fischerovými telefonáty je to každou chvíli jinak. Původní zpráva zněla, že telefonoval premiérovi a ministru pro místní rozvoj. Ta byla následně korigována, že telefonoval jen ministrovi pro místní rozvoj, který měl následně o Fischerových potížích informovat premiéra. Poslední upřesnění říká, že Fischer nevolal nikomu, zato ministr pro místní rozvoj přičinlivě volal Fischerovi.
Možná se z toho stane usance a ministr od teďka bude volat každému podnikateli, kterému bude hrozit konkurz, třeba jen proto, aby mu vyjádřil svoji účast.
A nebo je to zatraceně jinak, ale pak chce nadstandardní vztahy Fischer - ministerstvo pro místní rozvoj rychle rozplést a zveřejnit.
Na jaře roku 1950 uvažoval Charles de Gaulle o bitvě na Katalaunských polích, kde Frankové, galští Římané a Germáni porazili Attilovy hordy: "Je na čase, aby se Rýn stal místem setkání a nikoliv přehradou. Byli bychom téměř oslněni vyhlídkami, co by mohly německé vlastnosti a francouzské hodnoty společně dokázat. To je oblast společného vývoje, která by mohlo proměnit Evropu i za železnou oponou."
Bude zajímavé sledovat, zda se německo-francouzskou nadvládu podaří po více než 5O letech v Evropě uskutečnit. Doufám, že ne.
A dnešní Oscar Wilde:
Altruismus je ve svých výsledcích stejně špatný jako egoismus.