ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Exsenátor Václav Cestovka Fischer ještě zdaleka nemá po problémech: vychází totiž najevo, že dluží i cestovním agenturám, které za provize prodávaly jeho zájezdy. A ty by ho, hecovány konkurenčními cestovkami, mohly opět poslat do exekuce, na rozdíl od státních České správy letišť a Českých aerolinií, které po Fischerově telefonátu ministrovi pro místní rozvoj mohou od exekuce ustoupit.
Nad zprávou, že britská vláda chystá výstavbu tisícovek větrných turbin na mělčinách anglického pobřeží, které by do roku 2010 měly vyrábět pětinu roční spotřebu elektrické energie, si kladu otázku, co by odebrání takového množství energie proudícímu vzduchu udělalo s podnebím a zda by negativní vliv (nejen estetický) nebyl nakonec ve svých konečných důsledcích větší než vliv tepelných a jaderných elektráren.
Na londýnské komoditní burze přijde kilo cukru v přepočtu na 6 - 8 korun. Český cukrovarnický kartel jej regulovaně vyrábí za 17 - 18 korun.No comment.
Ale jeden přece, a to citát šéfa Výzkumného ústavu zemědělské ekonomie T. Douchy: Evropa je přírodními podmínkami pro výrobu cukru nevhodná.
Proto ten kartel.
Miroslav Korecký napsal ve včerejším Týdnu v přehledu Odstřelovaní politici, že jsem předloni "odešel z vedení ODS, když vyšlo najevo, že jsem bral coby privatizační poradce od banky Erste odměnu deset milionů korun.
Až na pár "drobných" nepřesností je to pravda: jen jsem nedostal odměnu od banky Erste, nebyl jsem jejím privatizačním poradcem, a tak souhlasí (odečtete-li příšerné daně) jen ta suma. A z místopředsednictví ODS jsem odešel proto, neboť mne už pranic nebavilo vysvětlovat takto s fakty zacházejícím novinářům, že nejsem veřejný činitel a že živit se, na rozdíl od většiny politiků, nikoliv z veřejných prostředků, ale soukromě, není ani nezákonné, ani nemorální.
A dnešní Oscar Wilde?
Naslouchat starším je vždy nebezpečná věc a zdegeneruje-li ve zvyk, bude to mít zcela fatální důsledky pro váš intelektuální rozvoj.