PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Exsenátor Fischer rychle ztrácí glanc: po dlouhém mlžení o stavu svých podniků a ujišťování, kterak se cizí velké cestovky mohou přetrhnout, aby odkoupili 49%, na včerejší tiskovce vyjel po přítomných novinářích, ať jej nefotografují, jinak přeruší tiskovku, pochvaloval si, kterak situaci "vyřešil" ( přitom vyřešená bude až tehdy, kdy Atlantik FT věřitelům do haléře zaplatí a ti stáhnou konkurs a novému majiteli se podaří firmu dostat do černých čísel), navíc nesmyslně prohlásil, že by byl paralyzován tuzemský, ale i středoevropský cestovní ruch ( přitom by se stalo jedno jediné: jeho klienti by přešli k jeho konkurentům), nejzajímavější jsou však jeho telefonáty premiérovi a ministru pro místní rozvoj!
Neboť představte si, kdyby například ve Spojených státech majitel velké firmy volal prezidentu Bushovi, že jeho podnik krachuje! Pokud by se vůbec dovolal, všichni by to chápali jako nepřípustnou nepřímou žádost o pomoc při tlaku na věřitele a banky, aby zastavili konkurs. A to by byl jeho konec.
Mýlí se proto Jan Macháček v sobotní MF Dnes, že pád podnikatele Fischeran je "takový normální pád, jenom větší".
Je to totiž pád člověka, který měl chuť kandidovat na prezidenta státu a který drahnou dobu velmi mlžil a zatloukal stav svých společností, Což není normální kombinace. Je to také pád člověka, který rád moralizoval a viděl třísky klausovské transformace, aniž viděl břevno ve svém oku.
Není pražádný důvod jej ani litovat, ani mediálně šetřit.
Dlouho tušené a často vyslovované se potvrdilo: stovky "uprchlíků", žádajících u nás o politický azyl, se po odmítnutí jej udělit a po tom, co nenajdou práci na černo, vrací domů. Jinak řečeno, nikdy o žádné politické důvody nešlo, vždy jen o stěhování za lepším - někdy za lepší prací, někdy za lepší možností parazitovat na bohaté společnosti.
Kdo chce pracovat, nechť zůstane a asimililuje se. Kdo pracovat nechce, měl by být "postrkem" poslán co nejrychleji zpět.
Ministr zemědělství představil veřejnosti značku "Klasa", která bude označovat kvalitní domácí potraviny a zemědělské produkty. Nepochopitelné je, že logo "Klasy" tvoří písmeno "a", které jako by z oka vypadlo logu firmy Autocont. Že by po přidělení ohromné zakázky na počítače do škol chtěl stát firmu odměnit dalšími miliony za prohraný soudní spor o užívání cizího loga?
Páni novináři, zeptejte se na to ministra zemědělství. A také se zeptejte, který výtvarník si při návrhu loga "Klasa" tak ulehčil práci a kolik za to z našich daní shrábnul.
Anglické slovo "sport" znamená, mimo jiné, činnost provozovanou ze záliby a coby podstatné jméno člověka veselého, který umí prohrávat, slušňáka a sekáče.
Dominik Hašek, hokejový brankář a idol mnohých, ovšem v rozhovoru pro časopis Týden říká o vulgaritách a agresivitě na hřišti: "Já si vážím hráčů, kteří dokážou udělat všechno pro mužstvo. A jsou hráči, kteří to dělají ústně, kteří dokážou druhého vyprovokovat, aby se bál, případně aby myslel na něco jiného, co ho může rozhodit, aby nepodal nejlepší výkon. Ať už je to manželka nebo přítelkyně nebo prostě nějaké blbosti. Od tohoto je to sport, dělá se vše pro vítězství. A pokud hráč i takto pracuje pro mužstvo, tak si ho vážím."
No comment.
Zítra opět vyjdou v Lidových novinách další moje glosy.
A Oscar Wilde:
Stabilita společnosti závisí na absenci inteligence u jejích členů.