PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Nerozumím zaoceánské poznámce premiéra Špidly, že prezident Klaus se spíš chová jako stranický předák než jako prezident všech, kterou komentoval Klausovo veto reformě ( čti" zvýšení) některých sazeb daně z přidané hodnoty.
Jednak prezident má z ústavy tuto pravomoc právě proto, aby korigoval úlety parlamentu, jednak poslanecká sněmovna má možnost tou nejtěsnější možnou většinou 101 hlasů návrh vlády přijmout. Zatím totiž tak učinila nejen proti vůli většiny občanů i většiny ekonomických odborníků, ale i menšinou poslanců, která byla shodou okolností momentální většinou poslanců na place.
A navíc vytrvale lže, tvrdí-li nám, že toto zvýšení po nás požaduje Evropská unie.
Odborníci též tvrdí, že připravovanou reformou financí budou znevýhodněny vzdělanější vrstvy. Což se dalo čekat, neboť hlavní síla vládnoucích socialistů je v lidech nevzdělaných.
Zírám a zírám: jak USA, tak Česko jsou republiky a nikoliv monarchie. Protože však význačná americká energetická společnost Haliburton z technických důvodů vyslala na setkání s českou vládní delegací "nižší" představitele, setkání s nimi Špidla odřekl. Výsosti, nemáme za vámi poslat korunovační klenoty?
Letní noviny jsou plné článků o původu Čechů, přičemž konstatují, že jsme ( jak jinak ve střední Evropě) typická "pouliční směska".
Mnohem zajímavější ovšem bude, až genetika za malý peníz každému přečte jeho soukromou směsici předků (což bude zanedlouho) a noviny budou plné článků o předcích Václava Klause, Vladimíra Špidly, Kateřiny Neumannové, Lucie Bílé či Vladimíra Železného a nedat novinářům možnost nahlédnout do své genetické výbavy bude stejně podezřelé a zbabělé jako nepřijmout pozvání do Kotle.
Vnímám to jako budoucnost veskrze užitečnou. Například avarská prapra...babička premiéra, jejíhož potomka upálil Žižka v Táboře pro přílišný radikalismus, s nímž prosazoval tamní válečný komunismus, potomci však zůstali a byli mnohem později dáni na výchovu k jezuitům, to by leccos vysvětlovalo, zrovna tak jako poznání, že prezident je směsicí bodrých českých žen z lidu, levobočka krále Zikmunda, a to vše překryto germánským Sasíkem, který musel odejít od svého kmene do Čech, neboť šel okolí na nervy svým neustálým poučováním, kterak se správně pletou vrše.
Jak říkám, už se těším.
Zítra vyjde v Lidových novinách můj tradiční úterní článek, tentokrát o zásadách reformy zdravotnictví.
Nic nestárně rychleji nežli štěstí, vzkazuje vám dnes Oscar Wilde. Tak žijte naplno, pokud trvá, vzkazuji vám já.