STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Kvůli tomu, aby pozval americké podnikatele do Česka, nemusel premiér Špidla jezdit do USA. K tomu stačí odplevelit džunglovité české zákonodárství, odsocialisovat daňový systém, omezit moc odborů a zkvalitnit státní správu, podnikatelé - a to nejen z USA - se pak jen pohrnou.
To je ovšem o tvrdé politické práci. Americké pozvání je jen o slovech.
Pokud se domníváte, že americké "irácké" zakázky pro české firmy nebudou vázány na nákup amerických stíhaček, mýlíte se.
Učitelský odborový klub požaduje, aby ministryně školství Buzková odstoupila ze své funkce. Moc by mne zajímal průzkum veřejného mínění mezi členy tohoto klubu - jsem totiž přesvědčen, že většina z nich volila ČSSD a tedy právě Buzkovou.
Dokonce i ředitel kanceláře vicepremiéra Stanislava Grosse se neudržel a dlouhým článkem reagoval v dnešních Lidovkách na můj předevčírem publikovaný text. Jako červená nit se jeho článkem táhne názor "co má co kecat o rozhazování peněz současnou vládou, když vláda, které byl členem, rozhazovala ještě víc."
Problém je v tom, že je to lež. Byl jsem členem vlády jen druhý půlrok roku 1992 - místopředseda federální vlády, ministr práce a sociálních věcí a předseda Federálního výboru životního prostředí s jediným posláním - rychle a kvalitně rozdělit tyto rezorty během dělení federace, což se podařilo. "Hard data" o činnosti této vlády by si měl soudruh Šarapatka najít v archivu , aby pak nepsal takové nesmysly jako je "svého času byl totiž vicepremiérem a ministrem vlády, která v rekordním čase zhuntovala nejen státní finance" a na této premise pak nevystavěl celý dlouhý článek.
Ale na druhou stranu mě jeho článek potěšil: kejhání potrefených hus je ta správná reakce, kterou na své glosy očekávám.
Zde je, pro vaši informaci, text z Lidovek, který soudruha Šarapatku tak vyprovokoval:

Pár nepříliš rozmarných letních nápadů

Kdybyste, coby majitelé cestovní kanceláře, slíbili před sezónou případným klientům, že vyberou-li si vaši cestovku, zaplatíte jejich dětem nejen pobyt, ale dáte jim i nemalé kapesné a dále, že v případě onemocnění zaplatíte všem veškeré náklady léčby a po objednání zájezdu u vaší cestovky pak dětem nedali nic a v případě onemocnění klientů po nich vyžadovali další peníze, rychle byste se svým podnikáním skončili, a to s vysokou pravděpodobností nikoliv na svobodě.
Když ovšem Špidla a spol. slíbili před volbami v případě zvolení každému narozenému dítěti 50.000.- korun a všem veškerou zdravotní péči "zadarmo", včetně léků pro seniory, a po volbách tento závazek odmítají dodržet se slovy, že na to nemají, zůstávají nadále dobře placenými majiteli prolhané, nesolidní cestovky.
Což takhle zavést trestní odpovědnost za nedodržení veřejných předvolebních slibů? Ta nádherná střízlivost předvolebních kampaní!


Kdybyste, coby majitelé automobilu, každé ráno do auta uhodili kladivem, jezdili s ním bez dolévání oleje a bez jakékoliv pravidelné preventivní údržby a v případě poruchy pak vyžadovali od pojišťovny opravu auta do posledního škrábanečku, asi by se na vás pojišťovna i sousedé dívali jako na blázna.
Když si ovšem ráno na lačno zapálíte cigaretu, celý den se přejídáte či žijete jinak nezdravě a na preventivní zdravotní prohlídky kašlete, v případě poruchy vám systém umožňuje "opravu do posledního škrábanečku".
Což takhle zavést ve zdravotnictví pojišťovací systém založený na exaktní pojišťovací matematice a nikoliv na bolševickém blábolu "každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb"? Ta nádherná změna chování lidí ke svému nejcennějšímu statku!


Kdybyste, coby majitelé činžovního domu, nejprve investovali spoustu peněz do jeho přestavby, zařídili jej drahým nábytkem na míru a pak byste teprve začali uvažovat o tom, že nájemníci nebudou mít v toku času dostatek příjmů, aby mohli dům obývat, i rozhodli byste se proto, že část domu zavřete, garáž prodáte a nábytek vyhodíte, dobře vám tak.
Když ovšem armádní generalita investuje miliardy do přestavby armády, aby pak učinila totéž, dobře NÁM tak, neboť vzniklé ztráty zaplatíme my, co jsme je nejen neučinili, ale dokonce ani nechtěli, aby přestavbu řídili políři z ČSSD.
Což takhle zavést hmotnou odpovědnost politických stran za výsledky jejich vládnutí? Ta nádherná kontrola každé státem vynaložené koruny!
Další nádhernou ukázku jemné manipulace kolem sporu ČTK s Hradem předvedly Lidové noviny: německá agentura DPA se ohradila proti tomu, že její informace o tom, kterak nejmenovaný německý diplomat reagoval na požadavek Hradu, aby byl vyměněn hradní zpravodaj ČTK, slovy "Takové vměšování je známé již jen v podání autoritářsky vládnoucího běloruského prezidenta Lukašenka", Lidovky přetvořily na titulek "DPA:Klausovo chování připomíná postupy Alexandra Lukašenka". Rozdíl malý jen velmi zdánlivě...
Mimochodem, všímáte si jedné velké podoby mezi soudci a novináři? Kdokoliv, byť sebeoprávněněji, kritizuje nějakou jejich mizernou práci, je okamžitě ukřičen slovy o potlačování jejich nezávislosti.
A dnešní Oscar Wilde?
Váhání jakéhokoliv druhu je v mládí známkou duševního úpadku a ve stáří tělesné slabosti.