PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Co všechno nemusíme platit ze svých daní! Například převoz terénního mercedesu ze světa zpět do Česka, neboť exprezident Havel se rozhodl zkrátit svoji dovolenou a vrací se zpět letadlem. A vozidlo, kterým cestoval, přiveze policejní ochranka. Co to má společného s Havlovou ochranou nechápu, klidně si mohl najmout transportní firmu za své.
Smekám před jasnozřivostí ministryně zdravotnictví Součkové, která v červenci roku 2003 došla k poznání, že pokud se neprovede reforma českého zdravotnictví, půjde ekonomicky ke dnu jako Titanik.
Prvním krokem k nápravě ovšem není jí navrhované zvýšení spoluúčasti pacienta až na 2000,- korun ročně, ale odchod podobně jasnozřivých neumětelů jako je ona z vládních funkcí.
Škoda také, že takto neprohlédla během předvolební kampaně ČSSD.
Vzpomínáte si ještě, kterak hřímal tehdejší premiér Zeman v televizi, že televizně seriálový zásah speciální jednotky URNA v tehdejší Investiční a poštovní bance (IPB) byl nutný, neboť se chystalo vytunelování tzv. Kajmanských fondů této banky?
Dnes žalobce vrchního státního zastupitelství v Praze říká, že "nic nenasvědčuje tomu, že by byl spáchán trestný čin".
A Zeman stále poklidně objímá stromy na Vysočině....
Docela se pochechtávám při myšlence, že se v rolích ústavních soudců opět po letech sejdou Pavel Rychetský a Klára Samková, nyní Veselá. Jak ti se neměli v době federálního shromáždění rádi! Škoda proto, že zasedání Ústavního soudu nepřenáší televize, to by byl seriál!
Nový služební zákon měl mimo jiné také řešit problém odchodů policistů za lepším. Pozitivistický přístup při tvorbě zákona ovšem zřejmě způsobí pravý opak, neboť již po patnácti letech služby každý policista může odejít a až do důchodového věku pobírat polovinu platu, aniž by musel pracovat. Starší, zkušení policisté se již nemohou dočkat.
Pružnost odpovědí některých politiků hraničí s měkkýšovitostí až sračkovitostí. Viz část rozhovoru Renaty Kalenské s ministrem financí Sobotkou v sobotních Lidovkách o připravované reformě veřejných financí:
Otázka: Vy jste nevěděli, jak vypadá ekonomická situace země?
Odpověď: To není o ekonomické situaci. ČR není ve špatné ekonomické situaci. Pouze naše veřejné rozpočty nejsou nastaveny tak, abychom používali prostředky efektivně. A my jsme krátce po volbách přišli s programovým prohlášením, ve kterém reforma byla. A většina slibů, které jsme v kampani dali, bude splněna.
Otázka: Počkejte. Vladimír Špidla třeba sliboval padesát tisíc za každé narozené dítě...
Odpověď: Naším cílem je udržet moderní a sociální stát.
V osobním deníku tehdejšího amerického prezidenta Harryho Trumana, který se nyní našel v depozitáři jeho knihovny, se našly mimo jiné tyto řádky z roku 1947: "Židé mi připadají velmi, velmi sobečtí. Nestarají se, kolik Estonců, Lotyšů, Finů, Poláků, Jugoslávců nebo Řeků je zavražděno nebo trpí, ale jen aby se Židům dostalo výsadního zacházení."
S dnešními zkušenostmi nutno konstatovat, že se jim to velmi povedlo.
V dnešních Lidovkách se rozhořela polemika o tom, zda chce manipulovat s veřejným míněním prezidentská kancelář, když žádá vyměnit hradního zpravodaje ČTK nebo zda manipuluje s tímtéž redakce Lidovek, když podstrkuje veřejnosti názor, že prezident Klaus se chce zbavit nepohodlného redaktora ČTK. Typicky prázdninové "pletení biče z hovna".
Navíc mi v celé polemice chybí to podstatné, kvůli čemu celý spor začal: objektivní zhodnocení kvality či nekvality práce konkrétního novináře, jehož jméno v dnešním klinči obě strany už ani neuvádějí.
Jsem rád, že jsem se mohl ze svých daní prostřednictvím pozvání polostátního Telekomu podílet na zaplacení pobytu soudruha ministra Mlynáře na filmovém festivalu v Karlových Varech.
Kdybych to byl ovšem věděl v okamžiku, kdy při našem setkání ani nezabučel v odpověď na pozdrav, chtěl bych po něm svůj podíl zpět.
Upozorňuji čtenáře těchto glos, že zítra, jako již tradičně každé úterý, vyjdou další mé glody v Lidových novinách. Tentokrát to bude tré nepříliš rozmarných letních nápadů.
Glosy z minulého týdne si můžete následně přečíst:

Letně rozmarný nový výkladový slovník

Vladimír Špidla, premiér vlády, která chce uzákonit, že podnikatelé budou moci odepisovat z daní jen automobily levnější než 900.000.- Kč, přijel na víkend na filmový festival v Karlových Varech ve velké audině 8, kterou mu ze svých daní ( včetně řidiče a ochranky) zaplatili hlavně ti podnikatelé, které chce takto zkrouhnout. Jakpak by asi znělo heslo nového politického výkladového slovníku, popisující něco takového? Špirdel?


Ministryně zdravotnictví Součková ( také na festivalu ve Varech, ale možná přijela soukromým vozem), namísto, aby pracovala jako včelička na reformě zdravotnictví, která by zavedla ve zdravotnictví principy, trvale udržující efektivitu systému, totiž principy tržní, pracuje na zákonu, který by měl zabránit samosprávným krajům, aby z nemocnic, které jim ministerstvo předalo s miliardovými dluhy, udělalo akciové společnosti. Co takhle nové heslo: samonesvépráva?


US - DEU sice přijala usnesení, že zůstane ve vládě pouze za podmínky snižování schodků státních rozpočtů, počínaje rokem 2004, přesto však předseda této strany a vicepremiér Mareš klidně říká, že mu návrh rozpočtu na rok 2004, který by měl mít deficit naopak vyšší než rozpočty minulé, příliš nevadí a klidně by pro něj zvedl ruku. Že z důvodu zachování svého křesla, už nedořekl. Zatraceně nakažlivou "maresheimerovou chorobou", projevující se zapomínáním slibů, trpí ovšem už všichni členové vlády.


Kam se hrabe Čech František Oldřich Kinský ( po 10. říjnu 1938 Němec Franz Ulrich Kinsky), žádající po nás navrácení po válce zabaveného majetku, na zábřežského českého pekaře s německou matkou Czecha, který se po zabrání Sudet promptně nechal přejmenovat. A jeho nové jméno? Deutsch. "Deutschech", mohl by se dle nového výkladové slovníku jmenovat každý, kdo chce být dle momentální výhodnosti tu Čechem, tu Němcem, tu zase Čechem.Na vládu britského premiéra Blaira prasklo, že zatlačila na tajnou službu, aby "předválečnou" zprávu o Iráku přepracovala tak, aby z ní šlo na občany více strachu a více tak souhlasili se zásahem Američanů a Britů v Iráku.
Heslo pro takový výtvor - a že se jich v politice, a to nejen anglické, objevuje dnes a denně spousta - by mohlo znít "pravdež".


Olympiáda v Praze by se zřejmě ekonomicky vyplatila, vždyť olympiády už zdaleka nejsou jen o sportu, ale hlavně o show a přidružených reklamách. A kdybychom přejmenovali pražskou olympiádu na Petříniádu (kopec jako kopec) a tím donutili celý svět naučit se vyslovovat souhlásku "ř", dokonce i Američané by si určitě už navždy zapamatovali, že Česko není státeček mezi Rumunskem a Jadranským mořem.
A dnešní Oscar Wilde:
Po dvaceti letech v roli milenky vypadá žena jako ruina, po dvaceti letech v roli manželky jako veřejná budova.