PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Premiér Špidla již dlouho a zatím marně hledá nového ministra spravedlnosti za stávajícího ministra Rychetského, který míří do Ústavního soudu. Kandidáti se nehlásí, oslovení odmítají a tak dochází na známé škatule, škatule, hejbejte se, kdy by se na post ministra spravedlnosti měl přesunout dosavadní ministr pro místní rozvoj Němec a na jeho místo by pak přišel nový člověk z ČSSD, neboť toto místo, kterým protékají velké peníze, jež se dají podivuhodně směrovat, je pochopitelně mnohem atraktivnější než ministerstvo spravedlnosti, na které je nahlíženo prizmatem nepříliš oslnivého výkonu soudní moci.
Jinak řečeno, atraktivita ministerstva pro místní rozvoj je taková, že lze vždy najít nějakého kandidáta, byť by akceptace místa silně připomínala vstup do NSDAP v květnu 1945.
Průměrný Čech (skládající se i z kojenců) ročně prosází více než tisíc korun. Pokud ovšem přidáte výherní automaty, prosází o sedm tisíc víc. Škoda jen, že nikdo nezkoumá, jaký podíl z těchto prosázených miliard pochází se sociálních dávek. Obávám se, že značný.
Kdysi dávno jsem v rozhovoru s V. Klausem nabízel vlastní řešení problému se Sudetoněmeckým landsmanšaftem, který se tehdy domáhal přímého jednání s vládou, a s jeho požadavky. Navrhoval jsem, aby se partnerem k jednání stal Svaz bojovníků za svobodu, který by oproti požadavkům německé strany vyslovoval trvale požadavky strany české - například odškodnění lidí, kteří nemohli studovat, neboť Němci zavřeli české vysoké školy a desítky dalších a dalších. Škoda, že se tak nestalo - myslím, že by při takovém vyplňování "má dáti - dal" současná podivná "morální agresivita" landsmanšaftu rychle vzala za své.
A dnešní Wilde:
Udělal bych všechno na světě, abych byl opět mladý - mimo cvičení, ranní vstávání a nutnost být počestný.