STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Možná je dvojče Cyrila Svobody Josef velmi vhodným kandidátem na uvolněné místo šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu. To, že jej na toto místo navrhuje na předsednictvu lidovců právě bratr Cyril, je ovšem nehoráznost. Pro politiku lidovců "kde jeden bratr či sestra lidovec, tam záhy všichni bratři a sestry lidovci" ovšem typická.
Snad se někomu podaří alespoň v jednom úřadu, kterému vládne lidovec, spočítat percentuelní podíl lidovců - a vsaďte se, že bude zatraceně vyšší než podíl lidovců v obyvatelstvu.
Překrásný příklad manipulace s veřejností popsal v Revue Politika Stanislav Balík, asistent na katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy University. Zde je.
Když v roce 2002 přišlo k volbám do poslanecké sněmovny 58% oprávněných voličů, znamenalo to pro většinu komentátorů totální zklamání z nezodpovědných a nevyzrálých voličů, kteří nemají zájem o svoji budoucnost a důkaz devastace demokratické politické kultury opoziční smlouvou.
Když letos přišlo k referendu 55.2% voličů, prohlásili (většinou stejní) komentátoři, že jsme přišli v dostatečném počtu a k tomu zapěli oslavnou ódu na moudré a vpravdě státnické kladné rozhodnutí.
Ve stejné revue je přetisknut článek anglického marketingového poradce Petera Goodchilda s názvem Jak udržet Velkou Británii mimo euro.
Moc se mi líbilo jeho přirovnání, že stejní lidé, kteří mají rádi například Francii či Španělsko, jejich kulturu a jazyk, si přesto nepřejí, aby jim Francouzi či Španělé mluvili do toho, jak mají doma vládnout. V zásadě se jedná o významný rozdíl mezi dobrými přáteli a dobrými přáteli, kteří by chtěli řídit naše životy místo nás.
Také jeho věty o tom, co vlastně proces integrace znamená pro schopnost vládnout si podle vlastních představ jsou poučné:
Proč by měl nikým nezvolený italský politik (Romano Prodi) autoritativně rozhodovat o tom, jak by si Britové měli vládnout a jaké zákony by měli dodržovat? Proč by měl francouzský ministr prohlašovat, že přistoupení Británie k euru je nevyhnutelné? Proč by měl nejprve Holanďan a pak Francouz určovat politiku Evropské centrální banky a v případě přistoupení k euru zastávat pozici autority, která u nás stanovuje podmínky podnikání? Proč by měli cizí soudci rozhodovat o výsledku soudních pří výhradně mezi britskými osobami?
Je nejvyšší čas, abychom si podobné otázky začali klást i my.
Britští euroskeptikové by pak dle Goodchilda měli začít intenzivně propagovat heslo s následujícím poselstvím: Volte euro, pomůžete tak Británii stát se provincií cizí mocnosti.
Totéž ovšem tím více platí pro referendum o nové evropské ústavě a samozřejmě nejen pro Británii, ale stejně tak i pro Česko.