STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Přijímat nový zákon, který by "potvrzoval" záměr Benešových dekretů, totiž sebrat majetky jednotlivcům a rodinám, které se vehementně angažovaly v podpoře nacistů a jejich plánu na rozbití Československa, netřeba. Stačilo by, kdyby konkrétní soudcové nežonglovali s paragrafy ( ne nadarmo má paragraf typografický znak, který lze obrátit vzhůru nohama, aniž se změní - §) a užívali moudře zdravý selský rozum. Což ovšem zdaleka neplatí jen v cause Kinský.
Bookmakeři, kteří začali přijímat sázky na to, zda Vladimír Iljič bude premiérem i na Štědrý den či nikoliv, správně nasadili kurzy: 1:1.6 že zůstane, 1:2.05 že nezůstane. Dobře totiž vědí, že vládní koaliční strany udělají doslova vše, aby se udržely u koryt, neboť v předčasných volbách by mohly jedině ztratit.
Z tohoto hlediska je zřejmé, že i Cyril Svoboda má velkou šanci zůstat předsedou lidovců, neboť sundat jej z nejvyšší stranické funkce by znamenalo okamžitý atak sociálních demokratů na rekonstrukci vlády, při níž by lidovci opět mohli jen tratit.
Je to vlastně k smíchu, ty paradoxy politiky: premiér Špidla slíbil jihokorejskému premiérovi Ko Kunovi, že se Česko bude mnohem více angažovat v pokusu o opětovné sblížení Jižní a Severní Koreje a využije k tomu i starých bolševiků s dobrými severokorejskými kontakty z doby, kdy tito razili heslo "Ruce pryč od Koreje".
Exprezident Václav Havel pronesl v Madridu projev "I podnikání je součástí kultury", o čemž dozajista není pochyb. Ohřál si ovšem svoji starou polívčičku tvrzením, že podnikání je tím kulturnější a lidstvu jako celku prospěšnější, čím pevněji vrůstá do občanské společnosti (argumenty neuvedl), hlavně se však opomněl zmínit, že sám se svými názory pranic neřídí - viz jeho kšeft s Lucernou a Chemapetrolem, který byl lecjaký, jen ne "kulturní".
A co říká na pana exprezidenta ze záhrobí Oscar Wilde?
Své chyby každý nazývá zkušeností.
Post scriptum:
Opět budou vystaveny české korunovační klenoty a tak jsem dnes ráno vyslechl popis rituálu s klíči od klenotnice. Připomnělo mi to historku, kterou jsem slyšel od současného prezidenta, který se před léty také účastnil tohoto rituálu s klíči a při vstupu do klenotnice se nahlas podivil, že je tam tak čisto, když tam tak dlouho již nikdo nebyl. I bylo mu řečeno, že ráno tam pochopitelně byla uklizečka....