ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Ministr Dostál včera vzrušeným hlasem hřímal v poslanecké sněmovně, kterak je lustrační zákon špatný a je ho třeba zrušit, neboť podle tohoto zákona mohl být Alexander Dubček předsedou Federálního shromáždění, ale nemohl by být vedoucím pošty.
Zákon špatný opravdu je, tak jako celé "vypořádání" s bolševickou minulostí. Kdyby totiž toto vypořádání bylo důsledné, Dubček by se nikdy nemohl znovuobjevit v jakékoliv politické či státní funkci, neboť kdo to dotáhl v padesátých, nejhorších bolševických letech na krajského tajemníka KSČ, to nemohla být malá svině.
Kouzlo určitě chtěné se podařilo včerejšímu Právu, když publikovalo velký rozhovor s šéfem Evropských demokratů Kaslem, který těsně před minulými volbami práskl v ODS dveřmi s odůvodněním, že se mu nelíbí korupční praktiky ODS na pražském magistrátu (kterému velel) a zároveň přineslo zprávu o tom, že německá společnost ECE a její dcera Pankrác Shopping Center, která vloni darovala Kaslově nově vznikající straně 70.000.- korun, za to právě dnes bude chtít od Kasla a jeho sedmnácti spolustraníků v pražském zastupitelstvu souhlas s prodejem pozemku na Pankráci, kde chce postavit nákupní centrum.
Kasl určitě nepřipustí, že by mohlo jít o korupci - půjde o podporu podnikání a nová pracovní místa a to jsou přece ušlechtilé věci.
Bla, bla, bla.
Vsaďte se, že i kdyby se socialistické vládě podařilo propustit plánovaných šestnáct tisíc státních zaměstnanců (o čemž ovšem velmi pochybuji), byl by jejich zbylý počet stále ještě o hodně vyšší než ten, se kterým před léty ČSSD započala svoje bezvládnutí.
Stále platí, že odpovíte-li si správně na otázku "cui bono", v čí prospěch?, víte všechno. Odpověď na otázku, kdo vede ruku evropských úředníků, vyžadujících v kdekterém odvětví podnikání všechno z nerez oceli je stejná, jako odpověď na otázku, kdo je největším zastáncem zaplevelení Evropy desetitisíci ocelových větrných elektráren: ocelářské firmy.
A nenechte se zmást ušlechtilými řečičkami o superhygieně a čisté energii - jde jen a jedině o prachy.
Chcete-li zblízka sledovat, kterak se z hovna plete bič, přečtěte si o "skrytém střetu" mezi českým premiérem Špidlou a francouzským prezidentem při summitu EU v Soluni v dnešních Lidovkách.
Špidlovi se prý podařilo proti vůli Chiraca prosadit do jednoho z prohlášení EU "tvrdou linii vůči Hamasu", militantní palestinské organizaci.
Ten "tvrdý" text zní: Evropská rada bude naléhavě zkoumat možnost širší akce proti financování Hamasu.
Strašně moc mi to připomíná 625. vážné varování Číny proti narušení vzdušného prostoru letadly USA, kterak jsme téměř denně před léty se stoupající číslovkou slýchávali.
Psal jsem o tom již mnohokrát, ale vzhledem k tomu, že ministerstvo dopravy má do února vypracovat vládní strategii, jak snížit nehodovost na českých silnicích ( jak typicky socialistický přístup!), zopakuji rád znova: Nejlepší metodou ke snížení nehodovosti na českých silnicích je zbudovat namísto současných středověkých formanských cest, sem tam nepatrně rozšířených a sem tam nepatrně pokrytých asfaltem, moderní dálniční a silniční síť.