STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Evropská unie připravuje předpis, který by zakázal veškerou diskriminaci a zesměšňování na základě pohlaví. Už se docela těším, neboť zelený strom života způsobí černobílému předpisu nejedno překvapení, takže soudní procesy (o tom, zda jde o diskriminaci či zesměšňování budou rozhodovat ve sporných případech soudy) dozajista překonají i ty nejpovedenější frašky.
Připomnělo mi to též historku o nediskriminaci na základě věku: to se v Sovětském svazu rozhodli otevřít nevěstinec a moc se divili, že je neúspěšný, když v něm pracují ty nejlepší - samé zakládající členky Komunistické strany Sovětského svazu.
Ještěže bývalý ministr obrany Tvrdík je ministrem bývalým. Pokud by totiž válčil způsobem, kterým odchází z poslanecké sněmovny - koncem května oznámil, že odchází, koncem června ještě neodešel - případná mobilizace by neskončila ani v době, kdy bychom už dávno byli obsazeni nepřítelem.
Navrhovaná novela trestního zákona počítá s velkou novinkou: trestní odpovědností právnických osob. Obávám se však, že na právnické osoby, která by nejčastěji mohly být souzeny za zřetelné chyby a újmy, totiž na vládu, parlament a různé státní úřady, se tato novela vztahovat nebude a pokud ano, tak jen tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.
Už před drahným časem jsem psal o tom, že by se Česká republika měla stát svobodomyslným, netmářským centrem biotechnologií, včetně klonování, neboť by to bylo vědecky i ekonomicky velmi výhodné a pokusy tmářů některé biotechnologie a klonování zakázat stejně pokrok mohou jen zbrzdit a nikoliv zastavit, což je stoprocentní historická zkušenost, takže netřeba naslouchat různým samozvaným kazatelům morálky a etiky.
Bohužel, výše zmíněná novela trestního zákona obsahuje paragraf, který by poslal do vězení každého, kdo by "provedl zákrok směřující k vytvoření geneticky shodné lidské bytosti s jinou živou nebo zemřelou bytostí".
Všechno špatně. Už od doby, kdy jsme se k zákazu klonování přihlásili podpisem již před pěti lety ve Štrasburku a nyní tedy uvádíme tento mizerný slib do trestní praxe.
Popularita prezidenta Klause nedá a nedá spát různým "hochům, co spolu mluví", naposledy spisovateli Ivanu Klímovi v dnešních Lidovkách.
Zde jím uváděné důvody: prezidentská funkce se u nás těší obecné oblibě, setkává se na mítincích s občany, neudělil nepopulární milosti, považuje komunisty za politické partnery, levicoví voliči vědí, že příští volby vyhraje ODS a lidé se tradičně přiklánějí k silnějšímu, ODS je mnohem levicovější než lze soudit dle jejích prohlášení.
Jedno jediné, logické vysvětlení hoch Klíma neuvedl: Klaus je profík a vykonává svoji funkci dobře, což lidé oceňují.
Jenže říct něco pozitivního o Klausovi? Nikdy!
A co říká k dnešku Oscar Wilde?
Moralizování je prostě jen postoj k lidem, které osobně nesnášíme.