ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Musím si poopravit názor na postoj premiéra Špidly na naše členství v EU, neboť na závěr megashow na Hradě zapěl známou Suchého a Šlitrovu "Babetu, co jde do světa", která se stala melodickým symbolem našeho vyšlápnutí do Evropské unie. Vzhledem ke slovům refrénu "až se zpátky vrátí, pozná, že chybila" je jeho názor velmi zajímavý.
Stávka pilotů, která se nakonec nebude konat, neboť zaměstnavatel ustoupil, zřejmě předjímá osud reformy veřejných financí. Ukazuje též, že vedle parlamentu, vlády a soudů tady máme další politickou sílu, o které principy demokracie pochopitelně nic neříkají: odbory. A český Reagan nikde.
Že euroskeptikové neměli vzhledem ke stamilionům, které z našich peněz utratila vláda na podporu referendového ANO (a to i z daní nemalého počtu lidí, kteří řekli vstupu do EU NE) v předreferendové kampani stejné podmínky, je více než zřejmé. Stát se něco takového v soukromém sektoru, EU by byla první, která by protestovala a uplatnila patřičné paragrafy o rovné soutěži. K českému Ústavnímu soudu putuje proto stížnost euroskeptiků. Protože český Ústavní soud je orgánem politickým, stížnost zamítne.
Jedním z důvodů, proč jsem byl spolu s Václavem Klausem a dalšími nejen proti povinnému členství v různých profesních komorách, ale také proti zvláštnímu, zákonem stanovenému statutu těchto komor ( neboť dle mne by postačoval jak pro komory, tak pro církve a další lidská sdružení a spolky kvalitní zákon spolčovací) byl ten, že komory pak mají velkou tendenci vytvářet vlastní "pravidla hry" a vynucovat na svých členech jejich dodržování.
Viz dnešní Česká lékařská komora, která má snahu kontrolovat a vyžadovat splnění jí stanovených podmínek na odborné, personální a přístrojové vybavení klinik a bránit tak zvláště bývalým okresnímj nemocnicím řádně se nově zaregistrovat u krajských úřadů.
Správně podotýká Petr Mach, ředitel Centra pro ekonomiku a politiku, že největší hrozbou je potenciální situace, kdy by Česko evropskou ústavní smlouvu akceptovalo, zatímco Velká Britanie ne, neboť česká suverenita by dostala poslední ránu: o zásadních věcech by de facto rozhodovaly Francie a Německo.
Premiér Špidla sice těsně před referendem přislíbil, že na mezivládní konferenci EU v říjnu by vystoupil proti návrhu evropské ústavy, která by rozšiřovala pravomoci evropských orgánů, tedy omezila princip jednomyslné volby, zavedla trvalé předsednictví a zrušila automatické hlasovací právo všech členských zemí v Komisi EU, ale to je málo.
Podstatné je takové podmínky schválit či neschválit skutečným referendem, tedy referendem, v němž výsledek platí jen tehdy, když se pro některou z nabízených variant vysloví více než polovina oprávněných voličů.
Ekonomičtí poradci opět slavili "úspěch" - všichni předpovídali, že po našem ANO Evropské unii mírně vzroste cena akcií a koruny. Pražská burza se však propadla o 2.66%, zažila tedy největší propad od loňského července, ba i koruna k euru oslabila. Za propad akcií může propad ceny akcií Českého Telekomu, neboť spoluvlastník, firma KPN. oznámil, že prodá svých 6.5% akcií.
To však poradce pranic neomlouvá, neboť i s takovými vlivy musejí počítat a hlavně je verbalizovat. Příklad? Zatleskal bych ekonomickému poradci, který by před referendem řekl: pokud nějaký vliv, o kterém předem nemohu vědět, nesrazí cenu akcií či koruny, jak akcie tak koruna by měly mírně stoupnout.
Jenže těch vlivů je v reálném životě tolik, že ekonomičtí poradci by tak při odhadech trendů a kurzů přiznali svoji zbytečnost.
A tak každý z nás dluží 42.910.- korun českých, čtyřčlenná rodina už přes 160.000.-. To je výsledek příšerného zemanovsko- špidlovského experimentu, založeného na předpokladu, že se utrácením na dluh vždy roztočí kola ekonomiky.
Absolutně nechápu, proč domeček Miloše Zemana na Vysočině není obležen medii, které jej mučí otázkami a nutí jej znovu a znovu vysvětlovat co způsobil a nutí jej minimálně k omluvě občanům.
A dnešní Oscar Wilde? Příhodný pro dobu, kdy Hillary Clintonová vydává svoje paměti.
Nemám rád moderní memoáry. Jsou obvykle napsány lidmi, kteří už ztratili paměť a nebo nikdy neučinili nic, co by mělo cenu si pamatovat.