ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Myslím, že nejrozumnějším řešením by opravdu bylo, kdyby k referendu o vstupu do EU přišel jen Vladimír Špidla s rodinou - zásluhou nesmyslného zákona o referendu by si přišli na své i euronadšenci - vstoupili bychom do EU, zrovna tak jako euroskeptikové - nová politická garnitura by těžko opět byla tak eurovlezlá jako ta dnešní a mohla by tedy intenzivněji bojovat se zřetelnými tendencemi učinit z EU jeden velký cvičák pro socialistické experimenty.
V Česku si ovšem na rozumná řešení historicky příliš nepotrpíme.
Mimochodem, všimli jste si, kterak vládní euronadšenci nekomentovali ani slovem sudetoněmecké (a Stoiberovo) vyjádření, že po vstupu Česka do EU opět přijdou na pořad Benešovy dekrety? Ticho, ticho po pěšině, byla jejich jediná reakce.
Česká lékařská komora, v současnosti odborářská organizace, žádá dvakrát vyšší spoluúčast pacientů než je ta dnešní. Bez mnoha jiných opatření, tedy bez provázané a komplexní reformy systému zdravotnictví, by to ovšem jen znamenalo přisypání dalších financí do černé díry českého zdravotnictví, v němž přibližně třetina finančních prostředků protéká zdravotnictvím bez toho, aby měla jakýkoliv vliv na to podstatné, na cílový efekt zdravotnictví, na zdraví občanů.
Také z Petry Buzkové se v poslední době stal rozkajdaný odborář, slibující kantorům, že jim pomůže vytlouct stávkami z ministra financí více peněz - na úkor koho, ovšem neříká. Řešením by bylo, kdyby ubrala třeba státním lékařům a pak s nimi demonstrovala za vyšší platy. A co takhle ubrat armádě a pak se slušivou brigadýrkou objíždět posádky?
Její nevalná popularita ovšem určitě stoupne. V politice platí totiž paradox, že nejpopulárnější je politik, který hodně říká, co lidé chtějí slyšet a nedělá nic, co se jim nelíbí, byť by to bylo sebedůležitější a sebenutnější.
Radujme se, hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil proti roku předcházejícímu o 2.2%. Hlavním hnacím motorem je utrácení domácností, navíc hodně na dluh ( tedy z platů na dluh zvýšených a půjček u bank) .
O investicích občanů do vzdělání sebe a svých dětí, do spoření na stáří či do podnikání jsme se, bohužel, nedozvěděli nic. Radost by nás zřejmě rychle přešla.
Také máte pocit, že si z vás někdo dělá srandu, když prvním a jediným potrestaným za srpnové události roku 1968 ( a téměř za celou půlstoletou éru komunismu) je Karel Hoffmann, který dostal čtyři roky za to, že nechal k ránu 21. srpna 1968 vypnout rozhlas?
Myslím, že nic nedefinuje český Kocourkov lépe.
A dnešní citát z Wildea:
Ženy mají pozoruhodný instinkt. Jsou schopny objevit vše, až na věci zřejmé.