PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Maceka
Premiér Špidla v nedělní Sedmičce souhlasil s logickým návrhem ODS, aby se konalo "evropské referendum číslo 2", tedy referendum o tom, zda-li chceme žít v Evropské unii podle zásad evropské ústavy, kterou teprve chystá Konvent o evropské ústavě.
Z tohoto hlediska je pochopitelně víkendové referendum zcela zbytečné, neboť se v něm občané mají vyjádřit, zda chtějí žít v EU, aniž by ovšem měli dnes tušení, v jaké.
Myslím, že tohoto jasného a logického druhého referenda, v němž se budeme rozhodovat mnohem kvalifikovaněji, bychom měli využít následujícím způsobem: to první, nadcházející referendum vůbec nebrat jako referendum o našem vstupu do EU, ale jako referendum o tom, zda chceme, aby dnešní socialistická vláda pokračovala ve vládnutí. A svojí účastí či neúčastí v referendu jí tak říci ANO či NE.
Je to opravdu dobrá příležitost nehlasováním v tomto jinak zbytečném referendu donutit tuto vládu táhnout ke všem čertům.
Nabubřelost euronadšenců, kteří mají euronadšení za jediný možný správný postoj, nezná mezí. Viz anonymní komentátor Radiožurnálu, který v nedělních zprávách v 18.00 hodin, vložil do úst hlasatelky následná slova k případné nízké účasti občanů v polském referendu o vstupu do EU, "to by ještě měli možnost napravit polští poslanci a senátoři..."
Napravit ovšem znamená učinit správným, dáti do pořádku, odčinit škodu nebo chybu. Moudří poslanci a senátoři by tedy dali do pořádku, odčinili chybu a správně poslali Polsko do EU, ač by si to blbá většina občanů nepřála? No prima.
Už sám fakt, že si Unie svobody najmula agenturu, která jí má pomoci dostat se z pásma nevolitelnosti ( současná podpora 2% občanů) je důvodem k tomu, aby ji občané nevolili.
Neboť nezaujme-li politická strana voliče svým programem a svými osobnostmi, ale bublinovitou reklamní kampaní, uměním prodat nekvalitní zboží jako kvalitní, nemá na politické scéně co dělat.
Bohužel je však stále dost lidí, kteří na reklamu nalétnou - viz fiktivní hypermarket Český sen. A tak se to, opět bohužel, může podařit i US.
Natálie Kocábová, dcera hudebníka Michaela Kocába je vedle zpívání "zaujata" literaturou. Myslím však, že její budoucí kariéra bude v politice, jak napovídá rozhovor v MF Dnes. Neboť její odpověď na otázku "Na úvod knížky Monarcha absinth píšete, že vznikla za bolestného popírání autorčina já. Jak jste to myslela?" zněla: "Teď jste mne chytla. Psala jsem to před rokem, a vůbec nevím, co jsem tím myslela."
Jako by Špidla mluvil o předvolebních slibech ČSSD, jako by Špidla mluvil o předvolebních slibech ČSSD.....