ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
MF Dnes vyslyšela mé přání, aby se media věnovala v rámci informování o EU více názorům a postojům Čechů, kteří ve státech Evropské unie už léta a léta žijí a pracují a mají s ní tedy letité praktické zkušenosti a ve Foru čtenářů otiskla dopis Petra Hory z Mnichova, který začíná větami: "S třicetiletou zkušeností z Mnichova mohu říci, že unie je výhodná pro všechny, kteří žijí na účet ostatních. Příklad - v Mnichově je kolem 30 % svobodných matek. Žijí s přítelem, nevezmou se, žena a děti žijí ze sociální podpory."
Nepřipomíná Vám to něco?
Mimochodem, všimli jste si, že s blížícím se datem referenda o vstupu do EU stoupá hysterie zapřisáhlých příznivců vstupu? Každý, kdo se vysloví, že bude hlasovat v referendu proti vstupu, je okamžitě napadán a vydávám za zpozdilce, zpátečníka, lumpa, blázna a podobně, přičemž hlavním argumentem pro vstup je podivuhodná věta "nic jiného nám nezbývá".
Podivuhodná proto, že zbývá: nevstupovat.
Ministerstvo průmyslu má dnes zveřejnit státní energetickou koncepci na 30 let. I dýchl na mne duch 50. let, kdy byla česká města oblepena plakáty s mohutnými sovětskými gydroelektrostáncijemi a umělými vodními toky s veršovánky "Volha -Don si postavili, wallstreetovce napálili".
Koncepce? Proč? Stačí zprivatizovat urychleně veškeré výrobce energie a neklást překážky vzniku dalších, všechny pustit za zcela stejných podmínek do energetických sítí a pak nechat působit zákony trhu a nerušit je státními zásahy, regulacemi a koncepcemi na deset, třicet, padesát, sto let.
Přízeň českých vlád se dle tlaku lobbystů přelévala mezi skládkami, spalovnami a recyklací, přičemž o mnoho koňských délek vítězili skládkaři.
Včera ovšem vládu lépe zmákli lobbysté recyklantů a tak budeme nějaký čas mít novou vládní koncepci odpadového hospodářství, založenou na recyklaci ( dohnat a předehnat - recyklovat alespoň 50% jako v Německu, ať to stojí co to stojí). Miliardy skládkařů ovšem nebudou zahálet, lobbysté přešikují síly a tak není zdaleka jisté, že s další vládou tu nebudeme mít další koncepci, třeba na třicet let.
Konečně novela zákona, která má hlavu a patu: z trestního zákona mají vypadnout paragrafy o trestném činu pomluvy a pomluvy státních orgánů a napříště by existovala jen civilní žaloba na ochranu osobnosti. Tleskám. Teď jde jen o to, abychom na přijetí tohoto návrhu nečekali léty.
Čtěte se mnou:
rok 1995 - 112013 úředníků a dalších zaměstnanců státní správy
rok 1996 - 126564 úředníků .....
rok 1999 - 128740 úředníků .....
rok 2001 - 142399 úředníků .....
Lze vyčíst tři zákonitosti z těchto čísel: čím socialističtější vláda, tím více úředníků. Čím více úředníků, tím větší bordel ve státě.
A pochopitelně také čím socialističtější vláda, tím větší bordel.
Jsem rád, že policie slouží 24 hodin denně - viz řidič náměstka policejního prezidenta Husáka, který havaroval o půl druhé v noci na pražské magistrále (a odmítl dechovou zkoušku na alkohol).
Poslání měl zřejmě velmi tajné - dle slov Husáka šlo o služební jízdu, ke které ovšem "nebude sdělovat žádné podrobnosti".
Spěte klidně, alespoň řidiči náměstků policejních prezidentů bdí, byť ovíněni.
"Aktivisté vzdali boj o obchvat Plzně", hlásal včera titulek na první straně Práva. Což je dobrá zpráva nejen pro obyvatele Plzně, ale pro všechny, kteří se jejich zásluhou léta a léta motali přecpanými plzeńskými ulicemi směrem k západní hranici.
Rozhodnutí o obchvatu Plzně ovšem padlo už v roce 1988 (!), přičemž celá dálnice mimo tento obchvat) byla zprovozněna již před pěti léty.
Je nejvyšší čas, aby zákony umožňovaly v budoucnu podobné průtahy řešit v řádu týdnů a ne let a let - zvláště. když výsledek je nakonec stejný, neboť žádný fanatismus pokrok nakonec nezastaví, vždy jej jen oddálí.