PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Už se mi ani nechce komentovat rezignování, nerezignování a znovurezignování ministra obrany Tvrdíka a zvláště pak jeho jako na obrtlíku se otáčející a měnící se vyjádření a opětovná vyjádření a popření opětovných vyjádření spolu se znovuvyjádřeními, zrovna tak jako stejně chameleonská slova a grimasy premiéra Špidly.
Lze prostě jen konstatovat, že jde o exemplární výseč vládnutí Špidlovy vlády a stavu státu v pátém roce socialistické vlády.
Je záhodno konstatovat s Demokritem, že vše, co se děje, děje se nutně.
Je nejvyšší čas konstatovat, že je nutno se jich co nejdříve zbavit a začít dělat pořádek.
Kdybych měl popsat, kdo projevil nejmenší míru předvídavosti, tedy pro politika základní a nezbytné vlastnosti, rozhodně bych nesměl pominout politicky sice protřelého, ale jinak zcela neznalého ministra zahraničí Cyrila Svobodu, který po prvním Tvrdíkově demisi prorocky pravil, jistě s vnitřním zrakem obráceným k nebesům: "Nic se neděje. Jsem hluboce přesvědčen, že Tvrdík setrvá ve funkci ministra. Mohu se vsadit."
Škoda, že se nevsadil o setrvání ve své funkci.
Někteří politikové (např. Jan Ruml, ale i mnozí další) jsou natolik okouzleni současnou socialistickou Evropskou unií, že je pro ně nepředstavitelné a šokující, když jiní politikové ( např. Martin Říman či Ivan Langer) veřejně říkají, že budou v referendu hlasovat proti vstupu Česka do této EU.
Ba dokonce lkají, že takováto vyjádření mohou ovlivnit nerozhodnuté voliče, aby hlasovali proti vstupu!
Připomínají mi svým postojem starého Henryho Forda, který kdysi liberálně pravil: Zákazník si může přát jakoukoliv barvu auta, bude-li to ovšem barva černá.
Jsem zvědav, ač se na to netěším, co budou říkat občanům, až na ně dopadnou nepříjemné vedlejší účinky vstupu do EU a pozitiva mohutného zvětšení trhu se kvůli recesi léta neprojeví a pokud ano, ne zrovna u nás.
Škoda, že media nevěnují více pozornosti projektu třinácti členů Konventu evrospké unie (včetně Jana Zahradila z ODS), který pod názvem Minority report navrhuje alternativní model Evropské unie, ED ( Europe of Democracies), liberální sdružení společného trhu a doporučených společných standardů namísto dnešních 97.000 stran (ano, čtete správně, 97.000 stran) t.zv. Acquis Communautaire a European Economical Area, které přijímáme způsobem vše nebo nic.
Plný text patnácti bodů reportu najdete na http://euobserver.com.
Když jsem v pátek popisoval svoje útrapy s použitím slovního spojení "nebudu nikomu dělat černocha", netušil jsem ještě, že USA, vedoucí to země v čištění jazyka a mozků pod záminkou "pravidel ohledů", vymýcujících z jazyka jakékoliv slovo či slovní spojení, které by se mohlo někoho "dotknout", postoupily už do stadia totálního zblbnutí.
Viz zpráva agentury Reuters, podle níž vydavatelé školních učebnic pro základní a střední školy dobrovolně vykořeňují z učebnic "pohlavní, třídní a rasové předpojatosti", takže v učebnicích už se nemůžete setkat se slovy pólo, jachta (příliš elitářské), chlapecká postava (sexistické), slepec, knihomol (urážlivé), babizna (diskriminující věkovou skupinu), bůh (příliš religiózní), k čertu (příliš vulgární).
Jsem přesvědčen, že s podobně nesmyslným oklešťováním jazyka by měla jít - abych porušil co nejvíce možných amerických tabu - celá ta nedokonale přetavená, zakomplexovaná směsice bělochů, negrů, rudochů, židů a šikmookých šťabajzen i babizen, fešáků i oblud, aerobikových maniaků i kriplů, spratků, puberťáků, pupkáčů i hubeňourů středního věku a přestárlých seniláků, obětí a vrahů, taktéž geniů, středostavovských panů průměrných i nýmandů, pracháčů i žebráků, nemluvě o buzerantech, bisexuálech, lesbách, sodomitech, advokátech, republikánech, demokratech a komouších či vzdělancích a negramotných buranech, do prdele.
Přidáme-li k tomu ještě americkou zálibu v plastických operacích, Spojené státy po čase jistě dosáhnou kýženého stavu, kdy všichni budou vypadat jako Barbie a Ken a vyrážet ze sebe jen ušlechtilé, ohleduplné "bla, bla, bla". A budou tak šťastni, tak šťastni, tak šťastni... A s nimi všichni, kteří se po nich budou tradičně opičit.
Viz citát z Oscara Wildea: V dobré společnosti mají všichni stejné názory. Jenže vysvětlete Američanům, že to myslel ironicky!
Jako každé pondělí připomínám, že zítra vyjde v lidovkách další moje glosa, tentokrát jedna delší, na téma podstaty a prapříčin dnešních sílících protestů proti vládnímu návrhu reformy veřejných financí.