ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Ivan Hoffmann nám dnes ráno ve své rozhlasové poznámce předkládá názor, že poslanci, tedy politikové, by rozhodně neměli volit televizní radu, neboť v takovém případě je vždy pod vlivem politických skupin a zájmů, ale tato by měla být volena nezávislými iniciativami a skupinami - kdo by rozhodoval o tom, kterými, ovšem lišácky neřekl.
Tato úvaha je od začátku mylná, neboť vychází ze zatraceně mylného předpokladu, že "nezávislé iniciativy či skupiny" mají ušlechtilejší zájmy než politické strany, jsou méně ovlivnitelné než politikové, nedělají politiku a tudíž konají pro veřejnost větší dobro.
Pokud by existoval tento systém, změna oproti tomu dnešnímu by byla ovšem pouze jediná. Politicky by ovlivňovaly veřejnoprávní televizi skupiny, které nikdo nevolil a které nikomu nejsou zodpovědné, a to k obrazu a prospěchu svému, ne veřejnosti.
Ministr obrany Tvrdík zvažuje odchod z vlády, neboť odmítá nést zodpovědnost za obranu státu, pokud na ni nebude dostatek peněz. Zní to logicky, myslím si však, že důvod je jiný: má už po krk špidlismu.
Vláda rozhodla, že každému z nás vytáhne z kapsy nějaké ty peníze, aby je předala soukromým Třineckým železárnám, které docela prosperují.
Novináře by mělo velmi zajímat proč, tedy za co je vláda či ČSSD majitelům železáren zavázaná.
A dnešní citát z Wildea: Ano, veřejnost je podivuhodně tolerantní. Odpustí vše, mimo genialitu.